Bulgaria se pregăteşte de al doilea val de coronavirus. Premierul Boiko Borisov a convocat de urgenţă Grupul Operativ

Premierul bulgar Boiko Borisov a convocat o întâlnire de urgenţă a Grupului Național Operativ (GNO), în care s-a dezbătut situația privind răspândirea coronavirusului în Bulgaria și în întreaga lume și ultimele avertismente ale OMS legate de faptul că pandemia este în creștere.
Iulian Tudor
01 iul. 2020, 06:51
Bulgaria se pregăteşte de al doilea val de coronavirus. Premierul Boiko Borisov a convocat de urgenţă Grupul Operativ

Din spusele lui Borisov a devenit clar că statul vrea să pregătească spitalele pentru cel de-al doilea val de COVID-19, după cum scrie Duma, citată de Rador. S-a discutat de asemenea modul de consolidare a capacității spitalelor cu paturi de terapie intensivă, pentru a fi pregătite în caz de nevoie. Premierul a ordonat ministrului sănătății să poarte discuții suplimentare cu Casa Națională de Asigurări de Sănătate și cu Uniunea Medicilor Bulgari cu privire la plata testelor și tratamentul clinic pentru COVID-19, astfel încât spitalele să aibă finanțare suficientă. Trebuie să vă asigurați de haine, măști, ochelari. Totul trebuie să fie suficient și arhisuficient, a fost apelul lui Borisov la spitale.

Nu există niciun expert care să spună că acest flagel al modernității va trece, a rezumat premierul. El și-a reiterat nemulțumirea că UE continuă să nu aibă o politică unitară de combatere a pandemiei. În această situație, în opinia lui Borisov, este deosebit de important să se monitorizeze incidența în grupuri și să se continue controlul asupra măsurilor.

Citeşte şi HAOS în comunicarea datelor: PNL a publicat marţi bilanţul COVID, apoi l-a şters, după ce GCS a anunţat că nu este oficial

Președintele GNO, generalul Vențislav Mutafciiski, a fost de asemenea de acord că este importantă consolidarea capacității spitalelor.

Inspectorul principal din sănătatea publică, Angel Kunchev, a subliniat că valul virusului crește în Europa și în Balcani, subliniind că eforturile în Bulgaria sunt orientate către măsuri antiepidemice.

Directorul Centrului Național pentru Boli Infecțioase și Parazitare Todor Kantardzhiev a reamintit că capacitatea laboratoarelor a fost extinsă semnificativ comparativ cu începutul epidemiei. Potrivit acestuia, este necesar să se monitorizeze cu atenție primele cazuri de infecție în grupuri mari.

Citeşte şi Boris Johnson a răbufnit: „Nu mai putem fi prizonierii crizei Covid”

Reprezentanții GNO au fost categorici că răspândirea COVID-19 începe și de la organizarea de sărbători festive și religioase.

140 de cazuri noi de coronavirus au fost confirmate în Bulgaria, în ultimele 24 de ore, în urma efectuării a 4.525 de teste PCR, indică datele furnizate de portalul naţional de informaţii. Cele mai multe cazuri au fost depistate în regiunea Smolian – 60 şi în capitala Sofia – 21. În Bulgaria au fost înregistrate alte patru decese provocate de COVID-19, dar şi 74 de noi vindecări. Numărul total al persoanelor infectate cu noul coronavirus a ajuns la 4.831.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Marian Ceaușescu, în tribune la FCSB – FC Botoșani: „Borfașilor, dați, bă, banii înapoi”
Capital.ro
700 de lei în plus la pensie. Instanța obligă Casa de Pensii să emită o nouă decizie de recalculare a pensiei
Playtech.ro
Turcia a mărit drastic amenzile rutiere în 2026. Ce trebuie să știe românii care merg cu mașina
Adevarul
Noi dezvăluiri despre viața ascunsă a cuplului Macron. Brigitte Macron, „foarte geloasă“ pe femeile „prădătoare” din jurul președintelui
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andreea Micu, o tânără interpretă de muzică populară, s-a stins din viață la doar 17 ani. Artistei i s-a făcut rău înainte de un spectacol: ,,Andreea noastră nu mai cântă”
iamsport.ro
A rostit numele antrenorului care ar urma să îl înlocuiască pe Baciu la FCSB: ”El va sta doar la baraj”
MediaFlux
Ce se întâmplă cu pensiile românilor. Avertisment privind veniturile seniorilor: Sistemul public de pensii nu va mai fi capabil să facă față plăților de pensii
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi