Interviu cu bunica Anei Maria Pătru. Ce e a spus la DNA şi ce mesaj are pentru Kovesi şi „Portocală”

Bunica Anei Maria Pătru, Nicoliţa Simionescu, o femeie în vârstă de 90 de ani, a fost audiată miercuri la DNA Ploieşti cu privire la un teren cumpărat cu foarte mulți ani în urmă. Bătrâna a făcut atac de panică în sediul DNA, unde a fost adusă şi cu ajutorul unui scaun cu rotile, însă şi-a revenit cu ajutorul medicilor de la ambulanţă şi a reuşit să stea de vorbă cu anchetatorii.
Romania TV
04 oct. 2017, 17:26
Interviu cu bunica Anei Maria Pătru. Ce e a spus la DNA şi ce mesaj are pentru Kovesi şi

Nicoliţa Simionescu a declarat la România TV că procurorii de la DNA Ploieşt i-au cerut detalii despre nepoata ei, fostă şefă a Autorităţii Electorale Permanente, Ana MAria Pătru.

„Şi-au bătut joc de ea. Ea nu cred că a fost vinovată pe niciunde. Ea a fost necajită de mică, dar a fost deşteaptă şi a plecat în lume şi a muncit muncă dreaptă. Am avut mare încredere în fata mea pentru că a fost educată de mine. Nu cred că fata mea a făcut lucruri de puşcărie, dar DNA şi-a bătut joc de multă lume, a băgat la puşcarie oameni nevinovaţi. M-au întrebat azi tot de fată. Şi tot aceeaşi vorbă am spus acolo. Nu puteam să spun ce nu era, am spus ce ştiu că am crescut. Eu sunt femeie casnică, am muncit prin muncă dreaptă, nu am luat niciun ban de la stat degeaba, am făcut tot prin muncă şi aşa şi fata mea, prin muncă grea. A fost plecată de mică prin lume, a pus mâna doar pe bani munciţi. „Portocală” (procurorul Mircea Negulescu, n.r.) şi Kovesi au băgat lume nevinovată la puşcărie, plâng familiile după ei. „Portocală” mi-a băgat fata la puşcărie fără să fie vinovată”, a spus bunica Anei Maria Pătru, la România TV.

 

Bătrâna a povestit că are mari probleme de sănătate şi că i-a fost foarte greu să se deplaseze la audierea de la DNA Ploieşti. „Eu sunt foarte bolnavă, am boli grele. Am avut şi accident cerebral, am ulcer, reumatism, nu pot să stau în picioare, m-au adus încoace… vai e capul fetelor cum m-au adus”, a precizat Nicoliţa Simionescu.

Ana Maria Pătru a explicat, la rândul său, că de teamă că timpul dintre momentul primirii citaţiei şi momentul audierii era prea scurt pentru a solicita o eventuală audiere la domiciliu a bunicii sale, date fiind vârsta sa înaintată şi sănătatea precară: „A venit citaţia luni după amiază, mama s-a dus să o ia şi a adus-o la Bucureşti aproape 400 de kilometri. A trebuit să-i explicăm despre ce e vorba, că acolo va fi şi televiziune şi a înţeles că trebuie să spună adevărul aşa cum ştie dumneaei, cu cuvintele ei simple. Dacă dumnealor nu şi-au at seama când au făcut citare că bunica mea are 90 de ani…a m chinuit-o, săraca, să o aduc la mine şi apoi să o duc la Ploieşti. Azi s-a speriat când a văut atâta presă şi s-a agitat şi i-a crescut tensiunea şi cei de la ambulanţă şi-au făcut treaba. Mă aşteptam să facă mai rău, dar este puternică. Eu am făcut tot ce am putut să o pregătesc, nu m-am gândit nicio clipă că i se poate întâmpla ceva”.

Citeşte şi: Procurorii au pus sechestru pe apartamentul mamei Anei Maria Pătru, care a fost citată ca martor la DNA

„Nu mi-a fost frică de nimeni la DNA. Dar sunt foarte bolnavă şi nu pot să stau în picioare. Am zăcut la pat de o lună de zile şi am venit mai mult târâş pentru fata mea, să văd ce s-a întâmplat. Ea nu e vinovată de nimic, de la DNA au plecat aceste lucruri. Nu ar fi trebuit să se întâmple treaba asta. Vreau să trăiesc să vadă şi DNA cum e la puşcărie. De ce să bage acest copil nevinovat? Eu mor pentru copilul meu dacă se întâmplă treaba asta”, a mai spus bunica Anei Maria Pătru.

Una dintre acuzaţiile aduse Anei Maria Pătru este de inducere în eroare a organelor judiciare printr-un denunţ calomnios, pe care fosta şefă AEP susţine că a fost forţată să-l facă, a explicat avocatul Anei Maria Pătru, Veronel Rădulescu.

„Eu am cerut azi un lucru firesc şi normal: persoanele care erau de faţă când a fost făcut denunţul să fie audiate, doamna Irina Socol cu avocata ei, avocatul doamnei Pătru, pus tot de doamna Socol, a fost şi şeful DNA Ploieşti, un poliţist judiciar. Nu am primit niciun răspuns la solicitare. Dar odată citt ca martor într-un dosar procurorul şef al unei unităţi de parchet, această cerere nu poate fi soluţionată decât de un procuror ierarhic superior, iar asta nu se poate face decât prin preluare de dosar”, a precizat avocatul.

DailyBusiness
Cea mai ieftină chirie din România este de 500 de lei/ lunar. În ce oraș se află garsoniera
Spynews
Anca Lungu, schimbare de look! Cum arată acum fosta prezentatoare TV: "Noua mea coafură"
Fanatik.ro
Pe ce loc e România în clasamentul coeficienților UEFA după FCSB – Bologna 1-2 și U Craiova – Noah 1-1. SuperLiga, tot în cădere
Capital.ro
Lege pentru românii care au bani în cont. Se instituie un plafon minim de 3.000 de lei
Playtech.ro
Când ai voie să vinzi uscătoria blocului și ce condiții trebuie respectate. Ce spune legea
Adevarul
Cine este amanta propagandistului preferat al lui Putin. Câștigurile obținute din relația cu Vladimir Soloviov
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! A fost ucis pe loc! Autocar plin cu suporteri, atacat pe autostradă
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
kanald.ro
Care ar fi, de fapt, adevărul din spatele morții lui Tony și a Biankăi: „A fost ceva premeditat” Noi detalii ies la iveală
Cancan.ro
România, LOVITĂ de vortexul polar! Iarna 2025–2026, una dintre cele mai geroase din ultimii ani
iamsport.ro
Wow! Bernadette Szocs a explicat motivul pentru care nu vrea să-și facă un iubit
MediaFlux
Vârsta de pensionare peste 65 de ani. Ministrul Muncii, Florin Manole, anunță în ce condiții se va aplica
stirilekanald.ro
VIDEO Ei sunt tinerii găsiți morți într-o mașină, pe un drum forestier din Harghita. Bianka și Toni erau dați dispăruți de mai multe zile
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi