Bursa de la Londra a respins oferta de preluarea 39 de miliarde de dolari de la o companie rivală

Operatorul Bursei de la Londra (LSE) a respins oferta de preluare de 39 miliarde de dolari din partea rivalei Hong Kong Exchanges & Clearing (HKEX), optând să-şi menţină planul de a achiziţiona Refinitiv, transmite Reuters.
Iulian Tudor
13 sept. 2019, 13:57
Bursa de la Londra a respins oferta de preluarea 39 de miliarde de dolari de la o companie rivală

Oferta nesolicitată de preluare era condiţionată de renunţarea de către LSE la achiziţionarea companiei de analiză a datelor Refinitiv. O potenţială tranzacţie ar fi ajutat entitatea combinată să concureze mai bine cu rivali precum ICE şi CME din SUA. LSE încearcă de mult timp să-şi extindă prezenţa în Asia şi a încheiat recent un acord cu concurentul HKEX din Shanghai.

Într-o scrisoare adresată HKEX, reprezentanţii operatorului Bursei de la Londra au explicat că au temeri fundamentale privind aspectele cheie ale propunerii, iar relaţia Bursei asiatice cu Guvernul din Hong Kong „ar complica problemele”, potrivit Agerpres.

„În consecinţă, Board-ul a respins în unanimitate propunerea şi nu crede că există perspective ca discuţiile privind o astfel de tranzacţie să se reia”, se arată într-un comunicat al LSE.

Acţiunile companiei au urcat cu 1,3%, la 7.352 penny, după anunţarea respingerii ofertei de preluare din partea Bursei din Hong Kong.

Oferta de miercuri a Bursei din Hong Kong implică o valoare de aproximativ 8.361 de penny pentru fiecare acţiune London Stock Exchange, care evaluează operatorul bursier britanic la 29,6 miliarde de lire sterline, o primă de 22,9% faţă de valoarea de 6.804 penny, înregistrată la închiderea şedinţei bursiere de marţi, potrivit Agerpres.

Propusa combinare va întări ambele afaceri, le va poziţiona mai bine pentru a inova pe toate pieţele lor şi va oferi participanţilor pe piaţă o conectivitate globală fără precedent. De asemenea, vor fi combinate poziţiile strategice ale Londrei şi Hong Kong-ului de centre offshore pentru tranzacţiile în euro, dolari şi yuani, oferind Marii Britanii mai multe puncte de intrare pe piaţa din China, se arată în comunicatul Hong Kong Exchanges & Clearing.

Toate companiile listate la Bursa de la Hong Kong vor avea şi o listare secundară la Londra. Capitalizarea bursieră a entităţii combinate va depăşi 70 miliarde de dolari, se arată într-o postare pe blogul lui Charles Li, directorul general al HKEX.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Taifunul Dolphin lovește Japonia! Sute de mii de oameni, evacuați, iar peste 500 de zboruri au fost anulate
Fanatik.ro
Șeful din SuperLiga a anunțat în direct că el se dă la o parte dacă vine Neluțu Varga investitor. Exclusiv
Capital.ro
Ai datorii la ANAF? Cum verifici gratuit, online, situația fiscală în doar câteva minute
Playtech.ro
Ai garaj, anexă sau terasă nedeclarată? Amenzile și taxele care îi sperie pe proprietari în 2026
Adevarul
„Mi-a aruncat numărul în prăpastie”. Pățania unui turist român în Thassos: a parcat într-o zonă unde era interzis, iar un localnic i-a smuls plăcuța de înmatriculare
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă mișcare seismică s-a produs în România, astăzi! În ce zonă a fost înregistrată și ce spun specialiștii
iamsport.ro
Dan Șucu își vinde fotbalistul în Bundesliga pentru 1.000.000 de euro
MediaFlux
Acte urgente care trebuie la ANAF. Românii au termen până săptămâna viitoare
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România