Bursele europene, în scădere puternică din cauza referendumului anunţat de Grecia

Bursele europene au încheiat tranzacţiile de marţi în scădere puternică, trase în jos de acţiunile bancare, în urma panicii provocate pe pieţe de referendumul anunţat de Grecia privind al doilea program de salvare.
Romania TV
01 nov. 2011, 19:25
Bursele europene, în scădere puternică din cauza referendumului anunţat de Grecia

Indicele londonez FTSE 100 a coborât cu 2,21%, DAX al bursei din Frankfurt cu 5%, iar CAC 40 cu 5,38%, potrivit Mediafax.

La Paris, acţiunile bancare au scăzut cu 15%-17%. Titlurile Societe Generale au coborât cu 16,23%, BNP Paribas cu 13,06%, iar Credit Agricole cu 12,53%. Acţiunile AXA au fost cotate în scădere cu 12,5%, iar cele ale Accor cu 9,5%.

La Milano, indicele FTSE Mib a pierdut 6,8%.

Între băncile italiene, acţiunile Intesa Sanpaolo au scăzut cu 16,03%, UniCredit cu 12,09%, iar cele ale Banca Monte dei Paschi di Siena cu 9,99%.

Indicele Ibex 35 al bursei din Madrid a pierdut 4,19%.

Indicele compozit Athex al bursei din Atena a scăzut cu 6,9%.

Titlurile Alpha Bank au coborât cu 11,1%, EFG Eurobank cu 11,7%, National Bank of Greece cu 14,5%, iar Bank of Cyprus cu 7,8%.

„Prin convocarea referendumului, premierul Papandreou a transferat celor 12 milioane de greci o decizie care are ramificaţii masive şi posibil devastatoare pentru cei 500 de milioane de cetăţeni ai Uniunii Europene”, a declarat Louise Cooper, analist la firma BGC Partners.

Guvernul elen s-ar putea prăbuşi, după ce premierul George Papandreou a şocat investitorii şi a înfuriat liderii din Uniunea Europeană prin anunţarea referendumului referitor la noul program de salvare, de 130 de miliarde de euro, aprobat de şefii ţărilor din zona euro săptămâna trecută.

Preşedintele francez Nicolas Sarkozy şi cancelarul german Angela Merkel se vor întâlni de urgenţă miercuri cu omologii lor din Grecia, înaintea summit-ului G20 care începe joi la Cannes.

DailyBusiness
Ce să NU faci niciodată la un interviu de angajare. Cea mai importantă întrebare pe care ar trebui să o pui: „Îți arată adevărul dincolo de aparențe”
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Facultatea de top în care nu intră oricine, dar pe care mulți o fac degeaba. Mii de studenți sunt revoltați de situație – constată că nu se pot angaja după ce încheie studiile
Capital.ro
Regulă nouă pentru permisul de conducere. Cursul a devenit obligatoriu de la 1 iulie
Playtech.ro
Vești proaste pentru cei care stau în chirie. Vor fi afectați direct de creșterea impozitului pe locuințe
DailyBusiness
România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”
Adevarul
Măcelul pornit de la propagandă, două înmormântări și o crâșmă închisă. Cronica sfâșietoare a uciderii evreilor din Dorohoi
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Dispozitivele AI ne urmăresc. Ce trebuie să faci pentru a-ți păstra intimitatea
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
kanald.ro
Cutremur azi dimineață în România! În ce zonă s-a produs seismul
Cancan.ro
BREAKING! Ștefan Popescu A MURIT. Avea doar 40 de ani și o dorință banală
Playsport.ro
Din 7 iulie, Digi, Orange, Vodafone și Telekom vor bloca apelurile din afara României care afișează în mod înșelător...
Capital.ro
Doliu în televiziune! A murit cel mai iubit actor și prezentator: A plecat ca un adevărat gentleman
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
stirilekanald.ro
Dentistul care și-a otrăvit soția cu venin de șarpe a primit o veste teribilă după gratii
Primul semn neobișnuit de cancer de colon, potrivit medicilor
MediaFlux
Scapi de toate problemele cu inima! Un singur lucru trebuie adăugat la fiecare masă
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Alertă Covid! Noua variantă „super-contagioasă Frankenstein” s-a multiplicat de patru ori în doar o lună