Buzău: Cel de-al patrulea membru al grupării de hoţi de autoturisme de lux, prins în judeţul Alba

Cel de-al patrulea membru al grupării de hoţi de autoturisme de lux care acţiona în mai multe judeţe, dar şi în străinătate, căutat de poliţiştii buzoieni a fost prins în judeţul Alba, în casa unei femei, ceilalţi trei membri ai reţelei fiind deja reţinuţi în acest caz.
Romania TV
02 aug. 2012, 17:01
Buzău: Cel de-al patrulea membru al grupării de hoţi de autoturisme de lux, prins în judeţul Alba

Potrivit comisarului şef Florina Crucianu, cel de-al patrulea membru al grupării a fost prins, miercuri, în judeţul Alba, în casa unei femei, şi nu a opus rezistenţă în momentul în care a fost ridicat de anchetatori, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Joi, bărbatul de 30 de ani din Prahova a fost adus la Buzău şi prezentat procurorilor care urmează să-l trimită în faţa judecătorilor cu propunerea de arestare preventivă.

Bărbatul, membru al grupării specializate în furturi de maşini de lux, era căutat de poliţiştii buzoieni. El acţiona alături de fratele său, la comanda a doi complici din judeţul Sibiu care, odată ce primeau autoturismele furate, le dezmembrau şi le vindeau piesele. Ca mod de operare, furturile erau comise cu ajutorul unor dispozitive electronice care copiau şi confecţionau pe loc cheile necesare pentru a intra în autoturism şi a-l porni.

Gruparea era formată din doi fraţi din Ploieşti, de 28 şi respectiv 30 de ani, şi de doi bărbaţi din Sibiu, cu vârste de 33 şi 38 de ani.

Reţeaua de hoţi a fost destructurată chiar în seara referendumului, când oamenii legii din Buzău au primit informaţii că doi dintre infractori, respectiv cei doi fraţi din Prahova, urmau să tranziteze judeţul cu o maşină abia furată din judeţul Vrancea.

Imediat, poliştii au realizat dispozitive de blocare pe sectorul de drum Buzău – Mizil, însă hoţii au trecut pe rând de cele două filtre. Pentru că nu a fost posibilă oprirea celor două maşini conduse de hoţi, poliţiştii au folosit armanentul din dotare, reuşind în final prinderea unuia dintre fraţi. Cel de-al doilea a reuşit să scape, fugind într-o pădure din dreptul comunei buzoiene Săhăteni, după ce a abandonat maşina la volanul căreia se afla şi a avariat o autospecială a Poliţiei.

Ulterior, poliţiştii din Buzău au făcut cinci percheziţii domiciliare în Prahova şi Sibiu şi astfel au putut demonstra şi implicarea celorlalţi doi membri ai grupării, cei care dădeau de fapt comanda pentru maşinile furate. În urma descinderilor, poliţiştii au găsit şi ridicat în vederea continuării cercetărilor un autoturism ce figura ca furat din Spania, precum şi mai multe bunuri şi documente ce proveneau de la autoturismele furate.

Iniţial, trei dintre membrii grupării au fost reţinuţi pentru furt calificat, instigare la furt calificat, respectiv tăinuire. În prezent, toţi cei patru sunt reţinuţi.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Soția lui Vali Vijelie le-a pus la punct pe admiratoarele manelistului! Ce "urare" le-a făcut Carmen Rusu
Fanatik.ro
Ararat Armenia, fără antrenor principal la meciul cu Universitatea Craiova!
Capital.ro
Curs valutar joi, 20 august. Cât valorează euro, dolarul și francul elvețian. BNR a publicat noile cotații
Playtech.ro
Cât curent consumă casa chiar și când nu folosești nimic. Aparatele care trag energie 24 de ore din 24
Adevarul
De la un sat uitat de lume din Botoșani la marile gale de K1. Povestea românului cu 61 de victorii și 34 de KO-uri
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O persoană a fost găsită carbonizată pe DN1, după ce mașina în care se afla a părăsit carosabilul și a fost cuprinsă de foc. Pompierii au intervenit de urgență
iamsport.ro
BREAKING | E gata: primul transfer pentru Șumudică după revenirea la CFR! Un internațional semnează cu clujenii
MediaFlux
Răsturnare de situație în politică! Ilie Bolojan, anunț privind formare unui Guvern
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat