Cadre medicale jignite pentru că lucrează în spital: Alexandru Rafila: Nimeni nu se gândeşte că s-ar putea să aibă nevoie de acel medic

După ce mai multe cadre medicale au fost jignite şi chiar date afară din apartamentele în care locuiau cu chirie doar din cauza faptului că lucrau într-un spital, Alexandru Rafila face câteva precizări. 
Filip Stan
08 apr. 2020, 15:41
Cadre medicale jignite pentru că lucrează în spital: Alexandru Rafila: Nimeni nu se gândeşte că s-ar putea să aibă nevoie de acel medic

„E o problemă legată de lipsa de informare, lipsa de educație. Nimeni nu se gândește că, mai devreme sau mai târziu, el sau cineva din familia lui s-ar putea să aibă nevoie de acel cadru medical. Nu aș vrea să spun că e răutate și prostie, cu toate că de multe ori trebuie să aplici și etichete puțin mai dure ca oamenii să priceapă că nu se poate să tratăm personalul medical în acest fel. Noi oricând putem să devenim pacienți și să avem nevoie de îngrijirea acelui personal medical”, a spus Rafila, la Digi24.

Președintele Societății Române de Microbiologie precizează că virusul nu se transmite doar prin simpla vedere a unei persoane, ci e nevoie de contact direct apropiat.

„Boala nu se transmite prin faptul că vezi o persoană, trebuie să fii în contact apropiat. Cadrele medicale sunt instruite să se protejeze și au echipamente prin care se protejează. Am auzit și eu că oameni pur și simplu au fost alungați pentru că lucrau în sănătate. Eu din fericire nu am trecut prin așa ceva. Noi ne comportăm absolut normal, nu avem reticență în a trata pacienți sau a face diagnosticul acestor pacienți. Mie mi se pare inacceptabil și incorect și fără niciun fel de motivație decât ignoranța, asta e de fapt problema”, a spus Alexandru Rafila.

Citeşte şi Medic rezident, lăsat pe străzi de proprietarul apartamentului în care locuia cu chirie: „A dat cu clor după mine”

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
"Regele TikTok-ului", dezbrăcat în plină stradă! Alin Borcan a purtat doar o pereche de bikini
Fanatik.ro
„Trăia dintr-un salariu de mizerie!”. Nadia Comăneci, „forțată” de regimul comunist să fugă în America înainte de Revoluție
Capital.ro
Atenție pentru proprietarii de apartamente! Reguli la întreținere 2026. Românii care stau la bloc trebuie să verifice
Playtech.ro
Cum verifici dacă ai bani nerevendicați de la stat. Sumele pe care mulți români uită să le ceară
Adevarul
Pensie record: o femeie care a lucrat 61 de ani primește 9.700 euro pe lună
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
S-a stins din viață Marin Andrei, fostul portar care a scris istorie pentru Steaua, Dinamo și Rapid!
iamsport.ro
Antrenorul-teroare din Superliga. Golgheterul l-a sunat pe patron: ”Mi-e frică. Decât să scap singur cu portarul, mai bine nu mai joc”
MediaFlux
ANAF extinde controalele. Fiscul verifică toate tranzacțiile unei categorii de români
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi