Medic rezident, lăsat pe străzi de proprietarul apartamentului în care locuia cu chirie: „A dat cu clor după mine”

Un medic rezident din Bucureşti a fost dat afară din apartamentul în care locuia cu chirie, pentru că lucrează într-un spital și ar putea aduce virusul acasă. Din păcate, aceasta nu este prima dată când un cadru medical are de suferit din cauza panicii create de apariţia coronavirusului. 
Alina Costache
07 apr. 2020, 14:49
Medic rezident, lăsat pe străzi de proprietarul apartamentului în care locuia cu chirie:

„Am fost sunată pe 31 martie de propietar, spunându-mi că ar fi bine să plec, că sunt medic, că lucrez în spital și că a început lupta pentru supraviețuire și că ei îi e teamă că voi aduce virusul. Cu fata ei stăteam. I-am spus că unde lucrez eu nu e niciun caz, m-a testat, nu am nici simptome, nici febră n-am făcut. Apoi, la nici două zile mi-a trimis mesaj și mi-a spus că vrea un răspuns… ceea ce e foarte dificil să găsești un loc, cel puțin în perioada asta.

A dat cu clor după mine, prin casă a dat cu clor, cu pulverizator, pe clanțe. Este inuman ce se întâmplă, efectiv se ia în batjocură medicul. E frustrant, chiar am învățat și învăț mult pentru asta și îmi place ce fac, dar te fac să te simți prost”, a spus medicul rezident, potrivit Digi24.

Nu e prima dată când un cadru medical este umilit. S-a întâmplat și la Sibiu, acolo unde o asistentă de la secția ATI a Spitalului Clinic Județean, care încerca să-şi protejeze familia, a decis să se mute singură într-un alt apartament pe care îl deţinea. Dar vecinii din bloc au protestat. O înregistrare publicată pe internet de fiica asistentei surprinde un conflict dintre un bărbat și vecinii femeii, care cer ca aceasta să se mute înapoi cu soțul și copiii săi.

Și la Galați, o asistentă a povestit pe Facebook despre momentele prin care a trecut. Mihaela Moga Pal lucrează la Spitalul de Boli Infecţioase din Galaţi şi a avut parte de o reacție nefirească din partea vecinilor. Totul s-a întâmplat în momentul în care a ales să se izoleze de familia sa pentru a îngriji pacienți infectați cu coronavirus.

„Când am ajuns la etajul 4 și când am văzut că era aruncată o găleată de apă pe ușă… nici n-am intrat în casă, mi-am lăsat sacoșele în casă, apoi am coborât la magazin să-mi iau o pâine și apă, n-am apucat să fac doi pași și domnișoara mi-a spus să ies afară că lucrez la spitalul de boli infecțioase, n-am ce să caut în magazin și am rămas fără cuvinte. Am lăsat capul în jos și am plecat, am ajuns acasă plângând”, a povestit femeia.

Citeşte şi „Paciente pozitive umblau prin spital. Medici veneau din izolare să opereze”. Mărturia unei asistente de la maternitatea din Timişoara

DailyBusiness
După întâlnirea SUA-Ucraina din Florida, atenția se îndreaptă asupra lui Putin
Spynews
Zonele din România în care zăpada a ajuns la doi metri. Există risc de avalanșă
Fanatik.ro
Un bărbat arestat în dosarul lui Horațiu Potra și Călin Georgescu a amenințat o femeie cu moartea. Aceasta a solicitat ordin de protecție
Capital.ro
Lege pentru proprietarii de apartament. Confuzia legată de asociațiile de proprietari de la bloc: Mulți s-au trezit speriați
Playtech.ro
Cum şi când se resetează termostatul de la centrala termică: sfaturi pentru a funcţiona în parametri
Adevarul
Scandal sentimental: un bărbat şi-a găsit maşina „ornată” cu făină, lapte şi ouă de Ziua Națională. Ce scria în bileţelul lăsat pe parbriz
wowbiz.ro
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Sofia și-a prevestit sfârșitul cu câteva ore înainte de a fi spulberată de un camion: „Sper să nu fac...”
iamsport.ro
Anca Alexandrescu, pe cale să-i strice pronosticul lui Radu Banciu
MediaFlux
Ce se întâmplă cu creșterea pensiilor de la 1 ianuarie 2026. Anunțul ministrului Muncii pentru toți pensionarii
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
AS Monaco – PSG, AC Milan – Lazio, Chelsea – Arsenal: prezentare și cote la pariuri