Călătoria cu trenul, mai scumpă din 28 martie. Rezervarea locului devine obligatorie

Românii primesc o noua lovitură. Creste pretul pentru calatorii scurte cu trenul, iar rezervarea locului devine obligatorie. Un ordin al ministerului Transporturilor în acest sens a fost publicat în Monitorul Oficial, iar noile tarife vor intra în vigoare din 28 martie.
Alina Costache
17 mart. 2025, 15:28
Călătoria cu trenul, mai scumpă din 28 martie. Rezervarea locului devine obligatorie

Călătoria cu trenul va fi mai scumpă din 28 martie. Cele mai multe scumpiri vor fi de doar câțiva lei, însă biletele vor costa sensibil mai mult pe distanțe scurte. Se scumpesc cu câteva procente și abonamentele, dar și suplimentele de pat la vagoanele de dormit și cușetă. Crește cu 50 de bani și tariful pentru transportul bicicletelor.

Ordinul ministrului Transporturilor și Infrastructurii a fost publicat joi în Monitorul Oficial, iar scumpirile se vor aplica din 28 martie.

Dacă până acum plata tarifului de rezervare a locului la călătoria până la 40 km era opțională, din 28 martie această prevedere a fost eliminată, deci dacă vei merge cu un tren Interregio până la Buftea vei plăti 17,50 lei în loc de 11,50 lei.

Acum câteva luni fuseseră introduse tarife de rezervare loc în funcție de zona kilometrică, iar cele mai mici erau de 1,5 lei (pentru călătorii mai scurte de 60 km). De la final de martie se revine la un tarif unic al tichetului de rezervare, care va fi de 6 lei la trenurile IR și IC și de 4 lei la trenurile Regio.

La trenurile Regio, pentru distanțe de 1 până la 60 km (București-Ploiești) tariful de rezervare a locului va costa 4 lei în loc de 1,5 lei.

Se vor scumpi și abonamentele cu câteva procente, atât cele de 5 zile, cât și cele valabile 14 zile sau o lună. Spre exemplu, un navetist care în prezent plătește 308 lei pe un abonament lunar pe distanța de 40 km la IR, va plăti 322 lei, potrivit Economica.net.

La vagoanele de dormit și cușetă, suplimentele de pat vor costa cu 3,5 – 10 lei mai mult, în funcție de clasă și de tipul de vagon. Spre exemplu, un supliment de pat în cabină cu două locuri va costa 125 lei, față de 120 lei.

Biletele pentru transport biciclete se vor scumpi cu 0,5 – 1 leu. Spre exemplu, biletul pentru bicicletă între București și Sinaia va costa 15,5 lei, față de 15 lei.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Noi informații în cazul fetei de 13 ani care și-a înjunghiat tatăl pentru a-și salva mama! Ce a declarat viceprimarul localității
Fanatik.ro
Olimpiu Moruţan suferă de alergie la ambrozie, care afectează milioane de români: „Dorm foarte greu! Este dificil”
Capital.ro
Primești bani ca să călătorești prin Europa timp de 8 săptămâni. Ce trebuie să facă persoana aleasă
Playtech.ro
Românii cheltuie mai puțin pentru servicii. Domeniile în care încasările au scăzut cel mai mult în 2026
Adevarul
Marea ipocrizie de la Evaluarea Națională: de ce preferăm note umflate în locul unei testări reale
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță de 4 ani și-a pierdut viața pe patul de spital, după ce a fost infectată cu difterie
iamsport.ro
A spus care ar fi motivul real pentru care Baiaram nu a plecat încă de la Craiova: ”Asta e de fapt povestea!”
MediaFlux
Războiul merdenelelor vs. croissante continuă, chiar dacă La Mița Biciclista și Edmond Niculușcă și-au pus cenușă în cap și și-au cerut, târziu, scuze. Nea Mihai a dat lovitura, în timp ce primarul Ciucu s-a băgat și el în seamă
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat