Calea Victoriei ar putea deveni pietonală până în octombrie, la sfârşitul fiecărei săptămâni

Primarul Capitalei, Gabriela Firea, a declarat, joi, că dacă proiectul prin care Calea Victoria va fi transformată în arteră pietonală în perioada sărbătorilor pascale va fi bine primit de bucureşteni, acest lucru să se întâmple în fiecare sfârşit de săptămână, până la începutul lunii octombrie. 
Alina Costache
16 mart. 2017, 18:26
Calea Victoriei ar putea deveni pietonală până în octombrie, la sfârşitul fiecărei săptămâni

„Proiectul este pilot pentru sărbătorile pascale, dar dacă se va considera că este unul reuşit, dorinţa noastră este ca în fiecare weekend, pe tot parcursul anului, în special când este vreme bună, deci, să spunem, până la finalul lunii septembrie, de vineri după-amiază, spre seară, pânâ duminică seara, această zonă, de la Piaţa Victoriei până la Ateneu, să fie pietonală”, a declarat Gabriela Firea, conform Mediafax. 

La începutul lunii martie, Primarul General al Capitalei, Gabriela Firea, a anunţat că, în perioada sărbatorilor de Paşte, Calea Victoriei din Bucureşti va fi transformată în zonă de promenadă şi, în premieră, vor fi montate ghirlande luminoase prin care se va celebra această sărbătoare.

„Ne pregătim pentru ca în preajma sărbătorilor Pascale Calea Victoriei să devină cale pietonală. Ea va fi un exemplu de curăţenie, un exemplu de civilizaţie, toate vitrinele trebuie amenajate, înfrumuseţate şi să arate aşa cum aadmirăm în Europa căile pietonale. De asemenea, vor fi agenţi comerciali care vor deschide terase pentru publicul care va dori să se plimbe pe Calea Victoriei şi vor fi amenajate scene pentru spectacole. Aceste evenimente vor avea loc doar la sfârşitul săptămânii, de vineri seara până duminică seara, pentru a nu perturba traficul rutier din timpul săptămânii”, a spus Gabriela Firea la începutul lunii.

Primarul General al Bucureştiului a spus, însă, că o problemă importantă în acest moment o reprezintă spaţiile comerciale neamenajate, lăsate în paragină, motiv pentru care va implementa un regulament prin care să îi oblige pe proprietari fie să le închirieze, fie să le igienizeze.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
România, în stare de urgență energetică! Cum ar putea fi afectați milioane de români! Vor exploda facturile?
Fanatik.ro
Eliminarea FCSB-ului a intrat în istoria negativă a cupelor europene. Recordul uluitor bătut de România
Capital.ro
Se schimbă regulile pentru pensii. Românii ar putea ieși mai târziu din câmpul muncii. Cine sunt cei vizați
Playtech.ro
Poți depăși o mașină de Poliție care circulă încet? Ce spune Codul Rutier
Adevarul
„Taxa de loialitate” la abonamente: de ce plătești mai mult dacă ești client vechi
wowbiz.ro
Durere fără margini după moartea Raisei, fetița de 9 ani ucisă în accidentul de la Cluj. Mesajul sfâșietor al mamei sale: „Te iubim…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Raisa este fetița care și-a pierdut viața în tragedia rutieră din Cluj! Mama acesteia este sfâșiată de durere: „Te iubim, Raisuca noastră!”
iamsport.ro
Românul vândut pe 3.000.000 de euro, văzut drept viitor titular al naționalei: ”Poate fi o soluție!”
MediaFlux
Ce se întâmplă cu zodiile de Pământ după Luna Nouă. Taurii, Fecioarele și Capricornii intră într-o perioadă de transformări importante
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România