Calificare istorică pentru Apoel Nicosia în sferturile LC, după ce a eliminat Lyon la penaltiuri

Formaţia cipriotă Apoel Nicosia a reuşit o calificare istorică în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins, la loviturile de departajare, scor 4-3, echipa franceză Olympique Lyon, miercuri, în optimile competiţiei.

08 mart. 2012, 06:08

Marţi, Apoel Nicosia a câştigat,gol Manduca (minutul 9), meciul cu francezii, egalând astfel situaţia la general, după ce Lyon se impusese în tur.

La loviturile de departajare pentru Apoel au marcat Ailton, Nuno Morais, Alexandrou şi Trickovski.

Pentru Olympique Lyon au înscris Kallstrom, Lopes, Gomis, iar Lacazette şi Bastos au ratat.

Apoel Nicosia : Chiotis – Poursaitides, Paulo Jorge, M. Oliveira, Boaventura – Charalambides (Marcinho ’77), Nuno Morais, Helder Sousa (Alexandrou ’94), Manduca – Ailton, Solari (Trichovski ’74). Antrenor: Ivan Jovanovici

Olympique Lyon : Lloris – Reveillere, B. Kone, Cris, A. Cissokho – Gonalons, Källström – Briand (Lacazette ‘100), Ederson (Gomis ’73), Bastos – Lisandro. Antrenor: Remi Garde

Meciul a fost arbitrat de spaniolul Alberto Undiano Mallenco.

Tragerea la sorţi pentru sferturile de finală are loc la 16 martie.