Călin Georgescu, apel la BEC și AEP să ignore hotărârea CCR de anulare a alegerilor: „Să facă ceea ce este drept pentru poporul nostru”

Călin Georgescu face apel la Biroul Electoral Central și la Autoritatea Electorală Permanentă să nu țină cont de hotărârea CCR de anulare a alegerilor prezidențiale în România.
Filip Stan
06 dec. 2024, 23:26
Călin Georgescu, apel la BEC și AEP să ignore hotărârea CCR de anulare a alegerilor:
Ce spune Călin Georgescu despre desființarea partidelor din România

Călin Georgescu solicită Biroului Electoral Central și Autorității Electorale Permanente să ignore decizia Curții Constituționale de anulare a alegerilor și să continue procesul electoral, mizând pe faptul că o asemenea sfidare nu atrage sancțiuni. În caz contrar, candidatul independent anunță că va ataca la Înalta Curte de Casație și Justiție hotărârile celor două autorități.

Călin Georgescu, solicitare urgentă pentru BEC și AEP

„Ca urmare a deciziei CCR, domnul Călin Georgescu dorește să facă următoarele mențiuni în urma discuțiilor cu echipa juridică:

– Decizia CCR este într-adevăr obligatorie, dar în același timp, d.p.d.v. legal, trebuie menționat faptul că nu există nicio sancțiune pentru nepunerea acesteia în aplicare. Astfel, decizia de a continua votul aparține doar BEC și AEP!

– Dacă BEC și AEP respectă democrația, atunci aceste două instituții pot lăsa democrația și votul să se desfășoare deoarece această decizie a lor nu este sancționabilă d.p.d.v. legal de nicio altă instituție.

– De asemenea, ATENȚIE, hotărarea CCR nu este contestabilă, în schimb, orice hotărâre a BEC sau AEP poate fi atacată de domnul Călin Georgescu la Înalta Curte de Casație și Justiție, aspect care se va și întâmpla, în numele poporului și al democrației!

În concluzie, cerem membrilor BEC și AEP să facă ceea ce este drept pentru poporul nostru și să nu oprească procesul de votare”, a transmis echipa de comunicare a lui Călin Georgescu.

Citește și Călin Georgescu neagă implicarea Rusiei în alegerile prezidențiale: „Toate sunt invenții, nu există așa ceva”

DailyBusiness
Ministerul Energiei convoacă un comandament de urgență. Sistemul Energetic Național, monitorizat în plin val de caniculă
Spynews
O tiktokeriță celebră din România vrea să recurgă la un gest necugetat!?! Ar fi intrat în patima substanțelor interzise
Fanatik.ro
Top cele mai bogate soții de fotbaliști, care au ajuns la Cupa Mondială 2026. Ce loc ocupă, de fapt, Georgina Rodriguez
Capital.ro
Retragerea de numerar de la bancomat. Se face sesizare către bancă. Se verifică toate operațiunile în aceste cazuri
Playtech.ro
Cât trebuie să câștigi pentru o pensie de 4.000 de lei. Exemplu de calcul după legea pensiilor din 2026
Adevarul
Leguma care poate pune în pericol glanda tiroidă. Cine trebuie să fie atent la consumul ei, potrivit medicilor
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andrei Singureanu, fost concurent la un show de talente, dispărut de o lună în Portugalia. Familia îl caută cu disperare
iamsport.ro
Ce pachet de acțiuni deține, de fapt, Andrei Nicolescu la Dinamo: ”Atât mai am după ultima actualizare”
MediaFlux
Notificare privind consumul de energie electrică. Românii vor primi alertă înainte de o factură mai mare
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?