Călin Georgescu susţine că i s-au tăiat curentul și internetul: „Este deja un stat dictatorial”

Candidatul care a obţinut cele mai multe voturi la primul tur al alegerilor prezidenţiale, anulat de CCR, susţine că este filat de maşini şi că a fost lăsat fără lumină şi internet.
Filip Stan
07 dec. 2024, 21:48
Călin Georgescu susţine că i s-au tăiat curentul și internetul:

Candidatul independent Călin Georgescu susține că este supus unor presiuni după hotărârea CCR de anulare a alegerilor prezidențiale. Acesta a declarat, sâmbătă seara, că i-au fost tăiate energia electrică și internetul, fără explicații.

„În momentul ăsta sunt acasă, fără internet, fără căldură, fără lumină. Nu știm ce s-a întâmplat. Lucrurile s-au dus într-o direcție pe care nu o mai putem comenta sub nicio formă. Este deja un stat dictatorial. Am sunat (la furnizori, n.r.), unii nu răspund, alții spun că nu au de ce să vină. Luminaa este oricum foarte oscilantă, nu se poate regla nimic deja, dar nu contează. Contează că nu vom ceda, mergem înainte”, a declarat Georgescu la Realitatea PLUS.

Călin Georgescu: „Eu voi fi mâine la ora 8, în fata secției, la Mogoșoaia. Acesta este mesajul meu, aștept pe toată lumea”
„Dragii mei, votul este un drept câștigat. De aceea este dreptul nostru să fim mâine în fața secțiilor de vot. Așteptați să fiți primiți, așteptați ca democrația să învingă prin puterea voastră. Unul lângă unul la vot veți putea crea hora democrației.
Eu mâine voi fi la secția de votare din Mogoșoaia (ora 8:00) și voi aștepta să-mi pot exercita dreptul de vot. Poporului nostru – nimeni, niciodată nu trebuie să-i mai închidă ușa în nas, în special instituțiile statului. Statul trebuie să fie deschis către oameni, nu închis. Domnilor deschideți secțiile, buletinele sunt tipărite, românii vor să voteze! Lăsați românii să-și aleagă destinul lor, nu-i lăsați pe alții să ne aleagă destinul.
Mâine vă aștept la dreptul vostru câștigat în ‘89, mâine vă aștept la vot! Instituțiile statului să deschidă calea spre democrație!”, a scris Călin Georgescu şi pe Facebook.

Călin Georgescu, războinic în Sky News, declaraţii dure după anularea alegerilor: „Curtea Constituţională a României este o curte mafiotă a României, este lovitură de stat, luam 80%”

 

Biroul Electoral Central (BEC) a anunţat, vineri seară, că a adoptat o decizie prin care încetează de îndată operaţiunile de votare şi cele de pregătire a votării la secţiile de votare din străinătate. Totodată, încetează pregătirea votării la secţiile din ţară şi se sistează activitatea de operare în aplicaţiile informatice utilizate.

Decizia BEC vine după ce Curtea Constituţională a hotărât să anuleze întregul proces electoral pentru alegerea preşedintelui României.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Cine este mama copilului dispărut din Sibiu. Ce spun oamenii
Fanatik.ro
Sorana Cîrstea a intrat în istorie după calificarea în semifinale la Roma. Românca, peste Serena Williams
Capital.ro
Reguli la bloc în România. Se poate ajunge până la dosar penal. Vor fi sesizate Primăria, Poliția și ITM-ul
Playtech.ro
„Nora şi ginerele îşi moştenesc socrii?”. Explicaţia oficială a unui avocat
Adevarul
Trenul „Leon” fabricat la Electroputere Pașcani va transporta astronauți și experți aerospațiali, la 45 de ani de la zborul lui Dumitru Prunariu
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
VIDEO Momentul în care o mamă și copilul ei sunt loviți pe trecere de o mașină condusă de un șofer de 79 de ani, în Eforie Sud
iamsport.ro
Verdict acid în direct: ”Va fi un blat la baraj între FCSB și Botoșani! SuperLiga e cel mai stânjenitor campionat din lume”
MediaFlux
Putin pregătește cea mai puternică rachetă balistică din lume. Sarmat sau ”Satana 2” va fi trimisă într-o zonă critică
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi