Tăriceanu, în vizită la premierul Ponta, în Turcia: Am avut discuţii medicale şi politice. Suntem parteneri

Călin Popescu Tăriceanu l-a vizitat, în Turcia, pe premierul Victor Ponta, recent operat la genunchi într-un spital din Istanbul.
Romania TV
23 iun. 2015, 08:53
Tăriceanu, în vizită la premierul Ponta, în Turcia: Am avut discuţii medicale şi politice. Suntem parteneri

Călin Popescu Tăriceanu, preşedintele Senatului şi co-preşedinte ALDE, a discutat cu Victor Ponta, liderul PSD, despre probleme legate de funcţionarea Colaliţiei de Guvernare şi despre proiectele politice din perioada următoare.

„Am avut discuţii medicale şi politice. Nu am să le detaliez nici pe unele, nici pe celalalte. Fără să trebuiasca să-l compătimesc, după o operaţie de acest fel, mi-am adus şi eu aminte exact starea în care eram. Nu e plăcut. Partea de recuperare şi tot restul de destul de constrângător. În fine, trece. Nu e ceva care să rămână. Cu timpul se uită. Premierul avea o stare de spirit foarte bună. La 1- 2 zile după operaţie nu eşti întotdeauna în formă. Dar au trecut mai multe zile. În orice caz, era într-o formă bună”, a declarat Tăriceanu despre vizita la spitalul unde este internat premierul Ponta.

Întreabat de ce a fost nevoie să meargă până în Turcia pentru a discuta cu premierul Victor Ponta, Tăriceanu a răspuns că „aşa e normal”.

„Suntem parteneri şi într-o astfel de situaţie nimic nu poate înlocui comunicarea directă. Nici telefonul şi nici e-mailul nu pot înlocui comunicarea directă”.

Nu este singura vizită primită de premierul Victor Ponta de când se află internat în Turcia. Ponta a mai fost vizitat de Liviu Dragnea, ministrul Sanataţii, Nicolae Bănicioiu, şi de ministrul Finanţelor, Eugen Teodorovici. 

Premierul Victor Ponta a fost internat în 14 iunie 2015 la Spitalul Universitar Medipol din Istanbul, unde o zi mai târziu a fost operat la genunchiul stâng.

Premierul a anunţat, duminică, că medicii turci care l-au operat au decis că poate fi externat, dar îşi va relua activitatea normală într-o perioadă de până la 28 de zile. Până la revenirea în ţară a premierului Ponta, Gabriel Oprea a fost numit de preşedintele Klaus Iohannis în funcţia de premier interimar.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Cea mai grea întrebare de la Cupa Mondială pentru iubita lui Mbappe. Pe cine ar alege Ester Exposito între Spania și Franța?
Capital.ro
Venea înaintea tuturor la serviciu. Finalul neașteptat stabilit de judecători
Playtech.ro
Studiu: peste 80% dintre români consideră că taxele sunt prea mari. Mulți spun că și-au consumat economiile în ultimul an
Adevarul
Ce s-ar întâmpla dacă Putin nu ar mai conduce Rusia. Răspunsul unui politolog de la Princeton: „Întregul cerc din jurul lui este format din ultranaționaliști”
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Băiețel de trei ani, înecat în piscina familiei. Deși purta vestă, nu a mai putut fi salvat: „L-am pierdut mult prea devreme”
iamsport.ro
Hagi confirmă ”absența importantă” a României de la CM 1994: ”Aveam nevoie de unul ca el. Am fi fost mai puternici”
MediaFlux
Încep recrutările la SRI. Salariile pornesc de la 7.500 lei. Ce posturi sunt disponibile
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?