Campania de vaccinare în România. Alexandru Rafila avertizează: Informațiile nu ajung la toate categoriile de populație

Alexandru Rafila avertizează că informațiile despre vaccinuri și vaccinare anti-covid nu ajung la toate categoriile de populație. El spune că cele mai defavorizate de această campanie sunt chiar persoanele care intră în etapa a doua de vaccinare.
Loredana Brumă
11 ian. 2021, 17:37
Campania de vaccinare în România. Alexandru Rafila avertizează: Informațiile nu ajung la toate categoriile de populație
Campania de vaccinare în România. Alexandru Rafila avertizează: Informațiile nu ajung la toate categoriile de populație

Campania de vacccinare în România. Alexandru Rafila spune că cele mai defavorizate de această campanie sunt chiar persoanele care intră în etapa a doua de vaccinare anti-COVID-19.

Campania de vaccinare în România. Rafila: Important este ca această campanie să fie o reușită

”Important este ca această campanie să fie o reușită. Dar ca să fie o reușită, trebuie să putem răspunde întrebărilor oamenilor. Și aici este o problemă, pentru că informațiile despre vaccinuri și vaccinare nu cred că ajung la toate categoriile de populație.

Mai ales acum, în etapa a doua, avem pacienți cu boli cronice, foarte mulți în mediul rural, foarte mulți vârstnici. Și ei trebuie să afle aceste informații, cred că aici sunt încă multe lucruri de făcut”, a spus Alexandru Rafila la Realitatea Plus.

Citeşte şi Dozele de vaccin anti-Covid Moderna vor fi livrate către statele UE începând de astăzi

Campania de vaccinare în România. Rafila spune că este important ca autoritățile să fie pro-active și să combată informațiile false privind avertizarea seniorilor să nu se vaccineze împotriva coronavirusului.

”Este important ca autoritățile să fie proactive, să nu aștepte neapărat ca lumea să ceară relații și să poată oferi tot pachetul de informații necesare oricui. Campania online nu este suficientă, pentru că sunt multe persoane, mai ales cei în vârstă, care nu accesează aceste mijloace de comunicare”, a precizat Alexandru Rafila.

Alexandru Rafila a anunțat încă de la sfârșitul săptămânii trecute că a aflat de mai multe cazuri în care anumite persoane se deplasează la domiciliul vârstnicilor și le recomandă explicit să nu se vaccineze.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Noi informații în cazul fetei de 13 ani care și-a înjunghiat tatăl pentru a-și salva mama! Ce a declarat viceprimarul localității
Fanatik.ro
Gică Hagi este singurul om care l-a împrumutat pe Gigi Becali: 72.500 de dolari! „Acum terenul ăla valorează 10 milioane!”
Capital.ro
Lovitură pentru acești români care așteaptă pensia. O regulă poate schimba totul. Decizia din dosar nu mai este suficientă
Playtech.ro
Ai văzut pomi cu trunchiul învelit în alb? Motivul pentru care grădinarii fac asta toamna
Adevarul
Reclama românească în care Trump este ironizat subtil: „Nu se crede buricul pământului și nu provoacă conflicte”. Reacțiile internauților străini
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță de 4 ani și-a pierdut viața pe patul de spital, după ce a fost infectată cu difterie
iamsport.ro
Atacantul a refuzat oferta de la FCSB și a semnat cu rivala roș-albaștrilor pe un salariu mai mic: ”Dacă nu dădeam gol, mă dădea Becali afară!”
MediaFlux
Se dau pensii mai mari. După doi ani de suspendare, creșterea pensiilor e semnificativă
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat