Campanie pentru îmbunătăţirea şanselor de supravieţuire ale pacientelor în lupta cu cancerul de sân, ovarian şi de col uterin

Coaliţia pentru Sănătatea Femeii lansează o campanie publică dedicată îmbunătăţirii şanselor de supravieţuire ale pacientelor din România care suferă de cancer de sân, ovarian şi de col uterin şi care pune accent pe importanţa promovării unui sistem funcţional de compensare integrală la nivel naţional a testărilor moleculare şi genetice.
Filip Stan
08 oct. 2018, 13:32
Campanie pentru îmbunătăţirea şanselor de supravieţuire ale pacientelor în lupta cu cancerul de sân, ovarian şi de col uterin

Potrivit unui comunicat al Coaliţiei pentru Sănătatea Femeii, în cadrul campaniei „În lupta pentru supravieţuire, detaliile sunt esenţiale. Fiecare pacientă cu cancer are dreptul la un diagnostic complet”, organizaţia îşi va asuma o agendă publică activă în susţinerea importanţei testărilor moleculare şi genetice şi va dezvolta un dialog activ cu reprezentanţii mass-media, cu factori de decizie politică şi instituţională, cu alte asociaţii şi organizaţii interesate să susţină acest demers.

„Efectuarea testărilor moleculare şi genetice are un rol esenţial în stabilirea diagnosticului corect şi complet în fiecare caz de cancer. Alături de diagnosticarea cu precizie a tipului de cancer, în baza acestor rezultate, fiecare pacientă va putea beneficia de un tratament personalizat, adaptat caracteristicilor specifice tumorii. Le vor fi îmbunătăţite astfel şansele de a ieşi învingătoare în lupta cu boala. Testările moleculare şi genetice permit inclusiv identificarea riscului de a dezvolta anumite tipuri de cancer pe parcursul vieţii (spre exemplu, în cazul cancerului de sân sau al cancerului de col uterin)”, relevă sursa citată.

Potrivit acesteia, testările moleculare şi genetice sunt parte din managementul cancerelor feminine la nivel internaţional şi european, recomandarea efectuării lor fiind prezentă în Ghidul Societăţii Europene de Medicină Oncologică. Statul român a făcut paşi importanţi în această direcţie, prin decontarea unora dintre aceste teste, însă până în acest moment costurile sunt compensate doar parţial şi numai pentru anumite tipuri de cancer, se menţionează în comunicat.

Conform sursei citate, prin alocarea unor fonduri de aproximativ 1,5 milioane euro pentru compensarea integrală a testelor necesare în tratarea cancerului de sân şi ovarian şi prin identificarea unor mijloace de compensare a testărilor pentru cancer uterin, statul român ar îmbunătăţi şansele de tratare cu succes a aproximativ 40% dintre noile cazuri de cancer feminin.

„Pe parcursul următoarelor luni, dorim să creştem gradul de interes faţă de această problematică, să prezentăm beneficiile concrete ale testărilor moleculare şi genetice şi să argumentăm ceea ce considerăm că este un cost extrem de uşor de asumat de către statul român în instituirea unui sistem naţional de decontare integrală a testărilor moleculare şi genetice pentru cele mai răspândite tipuri de cancer feminin. Vom arăta cum, cu un efort bugetar de ordinul a câteva milioane de lei, mii de paciente din România vor avea o şansă mai bună de a învinge această boală cumplită”, a declarat Mihaela Geoană, preşedinte al Coaliţiei pentru Sănătatea Femeii.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Ion Iliescu a fost supus unei noi intervenții! Anunț de ultimă oră despre starea de sănătate a fostului președinte
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Singurele zodii cărora Dumnezeu le pune mâna-n cap de pe 17 iunie de la ora 7.00. Schimbări, regăsiri și noroc din plin pentru acești nativi
Capital.ro
Șoferii trebuie să se prezinte obligatoriu la RAR. Mașinile care nu mai trec ITP-ul. Circulația pe drumurile publice, interzisă
Playtech.ro
Ce înseamnă crucea de la semafor pe care o găseşti prin unele oraşe europene. Cui trebuie să dai prioritate, de fapt
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Coreea de Nord a pierdut peste jumătate din trupele trimise Rusiei. Ar putea trupele nord-coreene să fie desfășurate la granița cu Ucraina?
wowbiz.ro
Imagini de infarct cu Ioana Tufaru în costum de baie la plajă în Eforie! Vacanță pe buget de criză: 40 lei/zi
Spynews
Discuții aprinse pe ponton la Snagov. Laurențiu Reghecampf a venit să ia barca! A venit poliția
Spynews
Când a aflat Dan Alexa de presupusa infidelitate a soției sale! Susține că el a filmat imaginile cu ea ieșind din casa altui bărbat: ”Mi-a luat nevasta”
Evz.ro
Cum să supraviețuiești verii toride fără aer condiționat. Metode simple
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
 O fetiță de doar doi ani s-a prăbușit de la etajul unui bloc din cartierul Bucureștii Noi
Cancan.ro
DOLIU în lumea fotbalului! Fostul internațional a murit la doar 33 de ani 😢
Playsport.ro
Câți bani poți scoate de la bancomat fie că e Banca Transilvania, BRD, ING sau oricare alta, dacă ai card de...
Capital.ro
Doliu în lumea sportului. Un cunoscut fotbalist al Naționalei s-a stins. I-a fost fatal un stop cardiac
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Iulia a murit lovită de tren, în timp ce asculta muzică în căști. Fata nici nu împlinise 18 ani
Asta mai lipsea. Grevă generală
MediaFlux
Vestea momentului despre pensii! Anunț pentru aproape cinci milioane de pensionari din România de la INS
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine achită nota de plată a crizei politice românești: durează prea mult și… aparatul taxează!