Câmpeanu: Tribunalele pentru copii, un ideal. Nu am reuşit să facem nici tribunale ale muncii

Ministrul Muncii, Mariana Câmpeanu, a declarat marţi, la semnarea unui pact pentru respectarea drepturilor copilului, că înfiinţarea tribunalelor pentru minori constituie în prezent un ideal, precizând că nu s-a reuşit nici măcar înfiinţarea de tribunale ale muncii.
Romania TV
23 oct. 2012, 20:43
Câmpeanu: Tribunalele pentru copii, un ideal. Nu am reuşit să facem nici tribunale ale muncii

Înfiinţarea tribunalelor pentru copii este una dintre propunerile cuprinse în pactul pentru respectarea drepturilor copilului elaborat de Federaţia Organizaţiilor Neguvernamentale pentru Copil (FONPC), ministrul Muncii recunoscând că o astfel de măsură ar fi benefică, însă, în acest moment, ea reprezintă doar un ideal.

„Este o măsură benefică, dar greu de realizat. Eu cred că, aşa cum medicii sunt specializaţi în pediatrie şi în medici pentru adulţi, şi un tribunal trebuie să aibă metode specifice atunci când lucrează cu un copil. Cred, însă, că în acest moment este un ideal, pentru că nu am reuşit să facem nici tribunale ale muncii”, a spus Mariana Câmpeanu.

Demnitarul nu exclude însă ca această propunere să poată fi pusă în practică în următorii ani.

Problema înfiinţării tribunalelor pentru minori datează de mai mulţi ani. Potrivit cerinţelor europene, până la 1 ianuarie 2008, România avea obligaţia de a înfiinţa tribunale pentru minori şi familie, comerciale, precum şi instanţe pentru soluţionarea litigiilor de muncă. Astfel, au fost deschise tribunalele comerciale de la Târgu Mureş şi Piteşti, precum şi Tribunalul pentru Minori de la Braşov.

În octombrie 2009, secretarul general de la Autoritatea Naţională pentru Protecţia Drepturilor Copilului (ANPDC), Maria Bogdan, declara că instituţia pe care o reprezintă solicită în continuare şi face demersurile necesare pentru înfiinţarea tribunalelor pentru minori, acest lucru fiind recomandat şi de către Comitetul ONU pentru drepturile copilului.

Ministerul Justiţiei a renunţat din 2005 la ideea înfiinţării Tribunalului pentru Minori până în 2008, aşa cum era prevăzut iniţial. În 2007, judecătorul Cristi Danileţ, pe atunci consilier al ministrului Justiţiei, afirma că la această idee s-a renunţat încă din 2005, din cauza costurilor foarte ridicate şi a numărului insuficient de judecători.

„În 2005, s-a făcut evaluarea resurselor umane şi financiare şi s-a constat că dacă gândim aceste tribunale separat, nu sunt bani şi nici judecători suficienţi. Atunci s-a decis înfiinţarea de secţii şi complete specializate în fiecare instanţă”, spunea magistratul.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Soția lui Costel Corduneanu tună și fulgeră! Ce s-a întâmplat după moartea lui: ”S-ar putea să se trezească balaurul” | FOTO
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Zodiile care dau lovitura până pe 21 iunie. Patru nativi au noroc în viață și în plan financiar
Capital.ro
Se dau banii de taxe înapoi! Băncile trebuie să returneze banii. Peste 100.000 de clienți sunt vizați
Playtech.ro
Județul din România cu fenomene geologice unice în lume. Cei care ajung aici spun că peisajul nu pare de pe Pământ
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Primul lider din istorie care vorbește oficial despre ieșirea țării sale din NATO: „Neutralitatea ar putea fi mai bună”
wowbiz.ro
Irinel Columbeanu, de negăsit! Nimeni nu reușește să dea de fostul afacerist de zile întregi. Ce spune patronul azilului din Ghermănești despre întreaga situație?
Spynews
Cod galben de caniculă în 13 județe și în București. Harta zonelor în care temperaturile cresc până la 36 de grade Celsius
Spynews
Claudia Pătrășcanu nu se lasă! După ce a pierdut procesul cu Bianca Drăgușanu, cântăreața își încearcă încă o dată norocul în instanță
Evz.ro
Donald Trump, anunț de ultimă oră. Ayatollahul Khamenei este o țintă ușoară. Update
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Ies la lumină noi detalii din ancheta crimei din Lipănești. De câte ori a apelat tânăra ucisă cu toporul la ajutorul autorităților
Cancan.ro
BREAKING | Delia Gaspar a murit într-un accident rutier cumplit, la doar 34 de ani 😢
Playsport.ro
Insula din România știută de puțini: locul ascuns cu cai sălbatici, cândva cuib al infractorilor, azi paradis uitat
Capital.ro
Taxă obligatorie în România. Șoferii care achită până la 5.315 lei. Decizia se aplică de la 1 iulie
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Delia a fost omorâtă! Cei doi copii ai săi au fost martorii momentelor tragice! Imaginile groazei, din locul în care femeia și-a dat ultima suflare
Data la care vor fi reîncărcate cardurile sociale 2025: Suma de bani pe care urmează să o primească românii
MediaFlux
Ajutoare pe card pentru 3,5 milioane de gospodării. Anunț oficial de la Ministerul Energiei
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Mugur Isărescu are probleme în afacerile familiei