Campionatul European de Tenis de Masă: Echipa feminină a României, victorie în prima partidă

Echipa feminină a României a debutat cu dreptul la Campionatele Europene de tenis de masă de la Ekaterinburg (Rusia), printr-o victorie cu scorul de 3-1 în faţa Serbiei, vineri, în Grupa B a competiţiei.

25 sept. 2015, 11:55

Punctele echipei noastre au fost reușite de Bernadette Cynthia Szocs, Daniela Monteiro-Dodean și Elizabeta Samara.

Szocs a dispus cu 3-0 (11-4, 11-9, 11-8) de Gabriela Feher, în doar 18 minute, Serbia a egalat grație punctului adus de Andrea Todorovic, victorioasă în mod neașteptat în fața Elizei Samara cu 3-1 (11-2, 10-12, 11-7, 13-11), după 29 de minute, dar Daniela Dodean a readus tricolorele în avantaj printr-un succes în disputa cu Monika Molnar, scor 3-1 (11-7, 11-7, 5-11, 11-4), în 22 de minute. Ultimul punct a fost adus de Samara, care a dispus de Gabriela Feher cu 3-2 (13-15, 11-7, 11-8, 9-11, 11-3), după 33 de minute.

Vezi şi Punctul anului la tenis de masă. Execuţii încântătoare, la mare viteză VIDEO

Sâmbătă, echipa antrenată de Viorel Filimon va disputa două meciuri, cu Austria (08,00, ora României) și cu Franța (17,00).

Echipa masculină a României joacă vineri primul meci din Grupa C, contra Rusiei, iar sâmbătă va înfrunta Austria (08,00) și Suedia (17,00).

Primele două echipe din fiecare grupă se calificări în sferturile de finală.