Canalul Mânecii, cimitirul migranţilor. Cel puţin 31 de oameni au murit miercuri, după ce ambarcaţiunea cu care încercau să ajungă în Anglia s-a scufundat UPDATE

Cel puțin 31 de migranți au murit miercuri, după scufundarea ambarcațiunii lor în largul coastelor de la Calais, a anunțat Ministerul de Interne din Franţa. Operațiunile de salvare sunt încă în desfășurare.
Daniel Spătaru
24 nov. 2021, 19:12
Canalul Mânecii, cimitirul migranţilor. Cel puţin 31 de oameni au murit miercuri, după ce ambarcaţiunea cu care încercau să ajungă în Anglia s-a scufundat UPDATE
UPDATE.

ŞTIREA INIŢIALĂ. Un pescar a fost cel care a raportat, în jurul orei 14:00 (15:00, ora României), descoperirea a numeroase cadavre în Canalul Mânecii, în largul coastelor de la Calais. Potrivit unei surse din poliție aflate la fața locului, numărul morților este de cel puţin 26. Aproximativ cincizeci de migranți se aflau pe barca scufundată. În faţa gravităţii situației, mai mulţi pompierii şi scafandri din zonă au fost chemați la serviciu din zilele lor libere, scrie La Voix du Nord.

Situaţia a fost calificată drept o tragedie de premierul Jean Castex, care a scris pe Twitter: „Gândurile mele sunt la numeroșii dispăruți și răniți, victime ale traficanților criminali care își exploatează suferința și mizeria”.

Ministrul de Interne al Franţei, Gérard Darmanin, a sosit la Calais în jurul orei 18.30.

Citeşte şi Criza migranţilor de la graniţa Poloniei ar putea dura ani de zile. George Simion îi cere lui Iohannis convocarea urgentă a CSAT pentru a acorda ajutor ţării vecine

Înainte de această scufundare, numărul migranţilor care şi-au pierdut viaţa în Canal, de la începutul anului, era de trei, plus patru dispăruți. În 2020, șase persoane au murit și altele trei au fost date dispărute. De asemenea, patru decese au fost înregistrate în 2019.

Citeşte şi Camion românesc, cu aproape 100 de migranţi ilegali, descoperit în Ungaria. Şoferul este din Republica Moldova

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Universitatea Craiova – U Cluj, cu al 3-lea trofeu pe masă! Niciodată nu s-a întâmplat așa ceva în fotbalul românesc
Capital.ro
Vârstnicii care primesc 2.783 de lei pensie. Câți pensionari are România în total. Date oficiale CNPP
Playtech.ro
Un călător care a vizitat întreaga lume dezvăluie ţările care l-au dezamăgit. Multe sunt vizitate anual şi de români
Adevarul
Avertisment dur al șefului ROMARM. România nu trebuie să rămână doar „atelier de asamblare” a dronelor
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Fostul jucător din Ștefan cel Mare a spus că ”adevărata” Dinamo nu e echipa din SuperLiga: ”Când jucam acolo, nici nu îmi venea să cred”
MediaFlux
Luna Nouă în Taur pe 16 mai 2026. Ce reprezintă și care sunt zodiile direct afectate
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi