Cancelarul austriac Karl Nehammer face noi declarații în favoarea Rusiei: ”Nu există pace fără Rusia. Poporul ucrainean ar trebui sa susțină pacea”

Cancelarul Austriei, Karl Nehammer, se declară convins că Rusia trebuie „adusă la masa negocierilor” pentru a încheia războiul din Ucraina.
Filip Stan
11 apr. 2024, 14:55
Cancelarul austriac Karl Nehammer face noi declarații în favoarea Rusiei: ”Nu există pace fără Rusia. Poporul ucrainean ar trebui sa susțină pacea”

Karl Nehammer a făcut declarațiile în sprijinul statului agresor în timpul unui interviu acordat publicației Zeit. Nehammer susține că războiul din Ucraina poate fi încheiat prin dialog cu Rusia și că „discuțiile” cu statul agresor sunt inevitabile.

„Nu putem avea pace fără Rusia”, a spus cancelarul de la Viena, care a mai avut în trecut poziții pro-Putin. Nehammer a mai vorbit și despre „îngrijorarea” sa că războiul s-ar putea să se extindă și să devină incontrolabil.

„La început au fost discuții despre furnizarea de muniție și arme de apărare. Apoi multe tabu-uri au încetat să mai fie tabu-uri. Așa că trimitem tancuri și avioane de luptă”, a spus Nehammer, potrivit Digi 24.

Nehammer a mai spus că trebuie găsite moduri de a comunica din nou unii cu alții după război, dar și că poporul ucrainean „ar trebui să susțină pacea”.

Citește și: Atac cu peste 80 de drone al Rusiei în Ucraina. Patru morți și o termocentrală distrusă lângă Kiev. Zelenski, apel disperat: ”Avem nevoie de apărare aeriană, nu de discuții lungi”

„Nu putem să excludem Rusia din Europa. Asta înseamnă că după război va trebui să găsim noi moduri de a co-exista unii cu ceilalți. Asta înseamnă și flexibilitate de partea Rusiei, desigur”, a continuat Nehammer.

Nehammer a făcut declarațiile în condițiile în care Ucraina este invadată, iar ucrainenii sunt uciși zilnic de invadatorii ruși și de regimul criminal de la Kremlin.

Presa de stat din Rusia a preluat cu satisfacție declarația cancelarului austriac, încercând să scoată în evidență susținerea că Rusia „trebuie adusă la masa discuțiilor” pentru a opri invazia sângeroasă pe care chiar ea a pornit-o.

Citește și: SUA prevăd un atac iminent al Iranului asupra Israelului. Tel Aviv amenință Teheranul cu lovituri asupra instalațiilor nucleare

 

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Cum l-a deturnat Cristi Borcea pe Gabi Tamaș din aeroport să semneze cu Dinamo: „600.000 de euro cash la Săftica!”
Capital.ro
Doliu în România. S-a stins fostul ministru al Educației. A avut un rol important în modernizarea sistemului educațional
Playtech.ro
Burse școlare 2026. Care sunt criteriile de acordare pentru fiecare tip de bursă
Adevarul
Motorină premium mai ieftină decât cea standard la un mare lanț de benzinării: cum se explică anomalia
wowbiz.ro
Codruța Filip, dezvăluiri șocante despre divorț: „Tot ce am trăit în anii ăștia nu a fost real”. Reacția lui Valentin Sanfira: „Nu tac pentru că nu am ce spune…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Mircea Lucescu a făcut infarct. Anunțul făcut de Spitalul Universitar despre starea de sănătate a selecționerului
iamsport.ro
Prunea acuză direct un conducător din SuperLiga: ”Trebuia închis la pușcărie de 30 de ori!” / ”Arbitrii stau gratis în pensiuni acolo, fac șprițuri”
MediaFlux
Cele mai frumoase mesaje, urări și felicitări de Florii! Cui îi spunem la mulți ani duminică
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj