Cancelarul german Angela Merkel rămâne cea mai puternică femeie din lume

Cancelarul german Angela Merkel rămâne şi în acest an cea mai puternică femeie din lume, urmată de preşedinta Braziliei, Dilma Roussef, pe poziţia a doua şi de femeia de afaceri americană Melinda Gates, pe locul 3, potrivit listei anuale realizate de revista Forbes, făcută publică miercuri, potrivit Agerpres.
Romania TV
22 mai 2013, 13:51
Cancelarul german Angela Merkel rămâne cea mai puternică femeie din lume

Este pentru a treia oară consecutiv când Angela Merkel se impune în vârful clasamentului celor mai puternice femei din lume.

Franţuzoaica Christine Lagarde, directoarea Fondului Monetar Internaţional, a avansat un loc faţă de anul trecut, ajungând pe poziţia a 7-a.

Hillary Clinton şi-a pierdut însă poziţia secundă în clasament pe care a ocupat-o anul trecut, ceea ce se explică probabil prin plecarea sa din fruntea Departamentului de Stat. În ediţia din acest an, ea ocupă locul 5, imediat după Prima Doamnă Michelle Obama, care a urcat de pe locul 7 pe 4.

Cea mai tânără de pe lista care continuă să fie dominată de americance rămâne excentrica Lady Gaga (27 de ani, poziţia 45), iar cea mai în vârstă este regina Elisabeta – 87 de ani, poziţia 40.

Cele 100 de femei cele mai puternice din lume potrivit Forbes lucrează în domeniul tehnologiei, în afaceri, media, politică, lumea spectacolului, în organizaţii de caritate sau sunt miliardare, iar la realizarea clasamentului se ţine cont de avere, putere mediatică şi influenţă. Un număr de 26 de ţări au ‘trimis’ reprezentante pe această listă.

Douăzeci şi patru dintre ele sunt directoare sau manageri în companii care au generat venituri combinate de 893 miliarde de dolari în 2012. Între ele se numără Sheryl Sandberg /Facebook, locul 6/, Virginia Rometty /IBM, locul 12/, Ursula Burns /Xerox, locul 14/, Meg Whitman /Hewlett Packard, locul 15/ şi Marissa Mayer /Yahoo!, locul 32/.

Nouă femei din acest top sunt şefi de stat. Între acestea, preşedinta sud-coreeană Park Guen-hye a debutat pe listă pe locul al 11-lea.

Între artistele din clasament, cântăreaţa Beyonce Knowles ocupă locul al 31-lea, actriţa Angelina Jolie – locul 37, chiar înainte de Sofia Vergara. Cântăreaţa columbiană Shakira se află pe locul 52.

DailyBusiness
Bani mai mulţi pentru românii cu maşini vechi. Cine primeşte 8.500 de euro de la stat
Spynews
Cine este fostul soț al Mădălinei Pamfile. Cei doi s-au despărțit la un an după nunta din Dubai
Bzi.ro
Oana Moșneagu a ajuns pe masa de operații! „Am avut nevoie de anestezia generală”
Fanatik.ro
Orașul mic din România care a renăscut din propria cenușă. S-au investit bani mulți din fonduri europene și astăzi arată foarte bine
Capital.ro
Marele actor s-a stins. A lăsat o țară întreagă în lacrimi: Va trăi în inimile oamenilor cărora le-a dăruit zâmbete
Playtech.ro
Cine nu poate fi considerat moştenitor în cazul unei succesiuni. Persoanele care îşi iau adio de la bani
DailyBusiness
Fugi de aglomerație! Când să mergi la supermarket pentru a evita cozile uriașe
Adevarul
Rusia plătește un preț mare în luptele pentru Torețk și Pokrovsk
wowbiz.ro
Alexia Eram și iubitul secret, prima ceartă în public! AVEM IMAGINILE care îl vor unge pe suflet pe Mario Fresh | PAPARAZZI
Spynews
Despărțire șoc în showbiz! Mădălina Pamfile nu mai formează un cuplu cu tatăl copiilor! Primele declarații
Spynews
Rețeta de prăjitură cu biscuiți și ciocolată fără coacere. Îți vei surprinde familia cu acest desert
Evz.ro
Veste tristă pentru o vedetă, la nașterea fiului său, tatăl nu va fi prezent
Ego.ro
Cum arăta Elena Lasconi în tinerețe. O confunzi lejer cu Andreea Esca dar și cu... Marilyn Monroe?
Prosport.ro
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
kanald.ro
Cine este românul de 24 de ani care a fost împușcat în cap în Roma! Ce făcea acesta și cum s-a petrecut tragedia
Cancan.ro
Produsul de 21 de lei de la Pepco i-a înnebunit pe români. Se bat pentru ustensila care face praf aparaturile scumpe
Playsport.ro
IMAGINILE MOMENTULUI! Arbitra de 24 de ani a fost prinsă cu observatorul de 3 ori mai în vârstă ca ea și video-ul compromițător a fost făcut public!
Capital.ro
Cum va fi oprit Călin Georgescu? S-a aflat cine îi dă Șah-Mat înainte de alegeri: „Și-au făcut capcana”
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. S-a iubit cu milionari celebri, iar acum l-a părăsit pe fotbalistul prins dopat cu cocaină la Dinamo: „Mă uit la toți şi toate cum se înşală între ei”
stirilekanald.ro
Un alt avion cu pasageri s-a prăbușit în SUA. Celulă de criză la Casa Albă
substantial.ro
Scandal în USR: Victor Ilie și Radu Hossu critică declarațiile Elenei Lasconi
MediaFlux
Încep negocierile de pace în Ucraina! Donald Trump, anunțul momentului privind războiul
Shtiu.ro
Cine a inventat CNP-ul și CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Înapoi în anii ’50: lista „rușinii” alcătuită de suveraniști