Când intră în vigoare „Legea mirosurilor”. De ce nu a fost aplicată până acum. Ministerul Mediului explică

Deși „Legea mirosurilor” a fost promulgată în urmă cu mai mulți ani, aceasta nu a fost încă pusă în aplicare. În acest context, Ministerul Mediului a adus lămuri.
Filip Stan
30 iun. 2024, 12:31
Când intră în vigoare „Legea mirosurilor”. De ce nu a fost aplicată până acum. Ministerul Mediului explică
Când intră în vigoare „Legea mirosurilor”. De ce nu a fost aplicată până acum. Ministerul Mediului explică

Deși „Legea Mirosurilor” a fost oficializată în urmă cu câțiva ani, aceasta nu este pusă încă în aplicare. Măsura avea ca scop diminuarea disconfortului olfactiv al cetățenilor, însă prevederile sale au rămas inaplicabile.

Citește și: Pennyroyal: Planta cu miros puternic care ține viespile departe de grădina ta

Când intră în vigoare „Legea mirosurilor”

Legea în cauză (Legea 123/2020) prevede clar faptul că Guvernul României este obligat ca, în termen de 180 de zile de la intrarea sa în vigoare, să elaboreze conținutul planului de gestionare a disconfortului olfactiv și metodologia pentru stabilirea nivelului de disconfort olfactiv, normele de aplicare a legii nu au fost încă emise.

La scurt timp după publicarea legii în Monitorul Oficial, Ministerul Mediului a pus în dezbatere publică un proiect de hotărâre ce conținea cele două norme subsecvente, însă evoluția „Legii mirosurilor” s-a oprit în această fază, din cauza faptului că Guvernul nu a adoptat hotărârea în cauză în timp util.

Referitor la această situație, avocatnet.ro a solicitat un punct de vedere Ministerului Mediului, care a precizat faptul că, în momentul de față, are în lucru o nouă metodologie, adaptată standardului european în materie. Acest standard (SR EN 13725:2022), care oferă metode actualizate pentru măsurarea intensității mirosurilor, a apărut la doi ani de la intrarea în vigoare a Legii 123/2020.

„În prezent, proiectul de hotărâre a Guvernului privind aprobarea Metodologiei pentru stabilirea nivelului de disconfort olfactiv și a conținutului Planului de gestionare a disconfortului olfactiv pentru activitățile care pot crea disconfort olfactiv, se află în analiză la Ministerul Mediului Apelor și Pădurilor cât și la Ministerul Sănătății, care sunt coinițiatori ai acestui proiect, urmare a observațiilor/propunerilor de modificare primite după dezbaterea publică, din partea unor persoane fizice și juridice, autorități publice locale, institute de cercetare, federații și asociații patronale și organizații neguvernamentale, precum și a necesității armonizării, după caz cu prevederile SR EN 13725:2022”, se arată în răspunsul ministerului.

Cu alte cuvinte, ministerele își doresc să finalizeze un proiect focusat exclusiv pe planul de gestionare a disconfortului olfactiv și organizarea de noi consultări publice pentru proiectul revizuit, ceea ce înseamnă că, momentan, prevederile legii referitoare la amendarea companiilor responsabile de poluarea olfactivă nu vor putea fi, în continuare, aplicate.

Citește și: Amenzi dacă deranjezi papilele gustative ale vecinilor. Ce este Legea mirosurilor, care poate aduce amenzi ce 30.000 de lei

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Șoferul microbuzului implicat în accidentul din Timiș era drogat. Polițiștii au preluat două pliculețe suspecte
Fanatik.ro
Ei sunt suporterii PAOK decedați în urma tragicului accident de la Lugojel. Toți aveau sub 30 de ani. Foto
Capital.ro
Noua carte de identitate electronică. Schimbare pentru milioane de români. Conține și semnătură electronică
Playtech.ro
De ce hotelurile nu folosesc balsam de rufe când spală prosoapele. Ce se folosește în schimb
Adevarul
Românul brutar care a ajuns cioban în Spania și a câștigat de cinci ori mai mult. Acum are propria afacere: „Tot ce vindem este proaspăt”
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Două mișcări seismice au zguduit România! Una s-a produs într-o zonă neobișnuită a țării
iamsport.ro
A văzut ce a făcut Mario Iorgulescu și a izbucnit: ”Era drogat și băut!” / ”Dacă la 13 ani îl duceai la șprițuri nu știu ce așteptări aveai de la el”
MediaFlux
Se schimbă banii în România. Anunț de la BNR privind prima modificare a bancnotelor
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil