Când va ninge năprasnic pentru prima dată în România, în iarna lui 2023. Prognoza meteo de la ANM

ANM a anunțat când va ninge puternic în România și care sunt predicțiile pentru următorii ani. Roxana Bojariu a trecut în revistă cele mai importante modificări.
Filip Stan
10 ian. 2023, 09:56
Când va ninge năprasnic pentru prima dată în România, în iarna lui 2023. Prognoza meteo de la ANM

În timp ce SUA (vezi AICI și AICI) se confruntă cu o iarnă grea, cu nămeți, care a provocat moartea a zeci de oameni, înghețați de frig în case, în România continuă mai degrabă o toamnă prelungită.

2023 a debutat cu temperaturi ridicate. Astfel, după prima săptămână din noul an, bucureștenii ies din case îmbrăcați cu ținute mai lejere, la temperaturi de 10-12 grade Celsius.

Nu vor fi schimbări majore în următoarele săptămâni, susține climatologul ANM Roxana Bojariu, pentru Gândul: „Nu există date precum un semnal foarte optimist privind zăpada”.

Cel puțin până la jumătatea lui ianuarie, șanse de ninsoare, cu excepția zonelor montane, sunt aproape de zero, a avertizat expertul ANM. Astfel, speranțele celor mici ar putea fi justificate pentru februarie, abia.

 

Cum va fi vremea în anul 2023. Anunțul climatologului ANM

Vara lui 2023 se anunță cu temperaturi extreme, susține climatologul.

„Au estimat colegii noștri că am putea avea cu 1,2 grade Celsius mai mult în 2023 la nivel global față de nivelul preindustrial. Ce înseamnă tradus la nivelul fenomenelor meteorologice? Din păcate, înseamnă fenomene extreme. Le-am văzut în anul 2022, vor fi și vor fi mai multe și cu intensitate mai mare în 2023.

Sigur vom trece prin fenomene extreme și în acest an. Ne vom confrunta cu valuri de căldură în anotimpul cald, ne vom contrunta cu inundații în anumite zone ale globului”, a mai precizat Bojariu.

Oficialul ANM se așteaptă ca verile să fie din ce în ce mai lungi și mai calde, iar iernile din ce în ce mai blânde.

„Din ce în ce mai multe primăveri se declanșează mai rapid, iar vara durează mai mult. În ultimii ani, observăm cum luna septembrie ia caracteristici de lună de vară.

Riscul de a avea secete în lunile de vară crește în viitor. Acest mers de patru anotimpuri, deși se păstrează ritmul, practic sunt caracteristici diferite”, a mai punctat Bojariu, pentru sursa citată.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultimele imagini cu femeia dispărută după o intervenție chirurgicală! Doi bărbați au târât-o pe jos
Fanatik.ro
Marius Baciu, despre implicarea lui Gigi Becali la FCSB: „Am zis că nu vreau să fiu o marionetă! Şi eu fac schimbări în minutul 20”
Capital.ro
Reguli noi pentru cetățenii fără buletin. Lege pentru persoanele care au împlinit 18 ani
Playtech.ro
Câți litri de alcool poţi produce în gospodărie fără să încalci legea. Noile limite propuse de Parlament, aşa nu vei plăti accize
Adevarul
Un membru al juriului din R. Moldova explică de ce România a primit doar 3 puncte la Eurovision: „Și juriile lor sunt incompetente?”
wowbiz.ro
Cazul morții medicului Cristian Staicu ia o turnură neașteptată. Ce au descoperit anchetatorii
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Tir făcut bucăți pe un drum din Republica Moldova. Doi români și-au pierdut viața în urma accidentului violent
iamsport.ro
Ilie Dumitrescu, atacat de un fost colaborator: ”Nu trebuia să aleagă FRF. A făcut un gest mârșav și laș”
MediaFlux
Probleme mari la ANAF! Românii se plâng, Ministerul Finanțelor promite un nou portal mai simplu
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi