Când vom reveni la o viaţă normală? Un expert în vaccinuri, consilier al lui Boris Johnson, crede că vom avea un Paşte fără restricţii

John Bell, profesor de medicină la Universitatea Oxford și membru al echipei guvernamentale de specialiști în vaccinuri, este de părere că Marea Britanie are șanse de până la 80% să revină la viața normală de Paști.
Iulian Tudor
10 nov. 2020, 19:01
Când vom reveni la o viaţă normală? Un expert în vaccinuri, consilier al lui Boris Johnson, crede că vom avea un Paşte fără restricţii

Cred că avem 70% până la 80% șanse să facem asta. Asta cu condiția să nu înșele distribuția vaccinului„, a declarat John Bell, consilier guvernamental. Acesta crede că sunt șanse mari ca până de Paști Marea Britanie să revină la o viață normală. John Bell a mai spus că anunțul de luni de la Pfizer a fost „un pas masiv înainte” și că este optimist să facă suficiente vaccinări în primul trimestru al anului 2021. Dar a avertizat că rămân obstacolele în calea aprobării și distribuirii vaccinului.

Citeşte şi Italia se îndreaptă spre carantină totală. Restricţii de circulaţie între regiuni, începând de miercuri

Cu toate acestea, el a spus că semnalează că multe dintre celelalte vaccinuri „care au aceeași imunogenitate sunt susceptibile de a fi eficiente, așa că nu aș fi surprins dacă am intra în noul an cu două sau trei vaccinuri, toate putând fi distribuite„. Președintele comisiei de sănătate a parlamentului, Jeremy Hunt, a scris pe Twitter că Marea Britanie ar putea măcar să se simtă „mai optimistă”.

Pfizer a anunțat, luni, că vaccinul împotriva COVID este eficient în proporție de 90%. „Azi este o zi mare pentru știință și pentru omenire. Primul set de rezultate din faza a treia de testare oferă dovezi preliminare ale abilității vaccinului nostru în prevenția COVID”, a anunțat Albert Bourla, CEO al Pfizer. La doar câteva ore, Comisia Europeană a anunțat, prin vocea președintei executivului UE, Ursula von der Leyen, că va semna un contract pentru achiziţionarea a până la 300 de milioane de doze din vaccinul dezvoltat de Pfizer şi BioNTech.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
”Cadoul” pe care Meme Stoica l-a primit de ziua lui, chiar de Paște, când a împlinit 50 de ani. Era la Jilava! ”Acolo au venit Rădoi, Gâlcă, Oli”
Capital.ro
Marea actriță pe care România a pierdut-o. A fost una dintre cele mai valoroase actrițe ale teatrului românesc
Playtech.ro
Salariu atractiv oferit de Kaufland pentru un post de curățenie. Condiția care trebuie îndeplinită
Adevarul
Misterul avioanelor sovietice în care petreceau românii. Cum au ajuns „avio-baruri” în două orașe din Timiș
wowbiz.ro
Ianis, un fotbalist în vârstă de 14 ani, a murit alături de tatăl său în accidentul de pe centura de nord a Craiovei! Întreaga familie este devastată: „Îngerii mei”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
Panduru și Pintilii, stânjeniți după ce Grădinescu a făcut o glumă misogină în direct: ”Să nu contrazici niciodată o femeie”
MediaFlux
Ouăle de Paște Faberge. Cum au ajuns bijuteriile imperiale ruse să coste zeci de milioane de euro
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj