Candidatul lui Trump la Justiţie promite să protejeze ancheta rusă

Candidatul lui Donald Trump la postul de secretar al Justiţiei Bill Barr a promis marţi să protejeze complexa anchetă rusă de orice interferenţă politică, însă s-a lovit, în cadrul audierii în vederea confirmării sale în funcţie de neîncrederea democraţilor. 
Iulian Tudor
15 ian. 2019, 19:06
Candidatul lui Trump la Justiţie promite să protejeze ancheta rusă

Juristul republican în vârstă de 68 de ani, care are nevoie de unda verde a Senatului pentru a se întoarce în Guvern la 25 de ani după ce a fost ”Attorney General” al preşedintelui defunct George H.W. Bush, a subliniat că este un om ”independent” şi că se va opune oricăror presiuni exterioare.

Fără să ezite să-l contrazică pe preşedintele Trump, el l-a apărat pe ”bunul (său) prieten” procurorul special Robert Mueller, însărcinat să stabilească dacă a existat o complicitate între Moscova şi echipa candidatului republican în alegerile prezidenţiale americane din 2016.

”Eu nu cred că domnul Mueller poate fi implicat într-o vânătoare de vrăjitoare”, a declarat Bill Barr, în timp ce miliardarul newyorkez foloseşte neîncetat această formulă pentru a scuipa o anchetă efectuată, în opinia sa, de către un procuror ”scăpat de sub control”, potrivit news.ro. .

”Eu cred că Rusia s-a amestecat în alegerile în care a încercat să o facă şi că trebuie să ducem la capăt” această anchetă, a mai declarat el în Comisia Judiciară a Senatului.

FBI şi agenţiile americane de informaţii acuză la unison Kremlinul de faptul că a încercat să influenţeze cursul campaniei din 2016, însă preşedintele Trump s-a arătat reticent în a le prelua concluziile în contul său, potrivit news.ro.

Bill Barr, care a fost confirmat printr-un consens puternic în precedenta sa nominalizare la Departamentul Justiţiei, se prezintă de această dată într-un context politic mult mai tensionat.

Democraţii, neîncrezători din cauza unor critici pe care Barr le-a formulat în iunie la adresa anchetei ruse, au ţinut să verifice dacă nu va încerca să-i taie aripile procurorului special, odată ce va fi, în calitate de secretar al Justiţiei, însărcinat să-i supervizeze activitatea, potrivit news.ro.

Subliniind că Bill Barr este susţinătorul unei lecturi destul de largi a puterilor executive, senatoarea Dianne Feinstein l-a întrebat ce părere are dacă ”preşedintele i-ar cere unui secretar al Justiţiei să pună capăt unei anchete penale din motive persoanle”. Ar fi ”un abuz de putere”, i-a răspuns Bill Barr. Iar dacă preşedintele ar graţia un protagonist al anchetei ruse în schimbul tăcerii acestuia? a întrebat senatorul Dick Durbin.”Ar fi o infracţiune”, a tranşat candidatul. ”Nimeni”, nici măcar preşedintele, ”nu va putea să mă pună să fac un lucru pe care-l consider rău”, a promis el.

Bill Barr a mai apreciat că secretarul Justiţiei Jeff Sessions, destituit la sfârşitul lui noiembrie, a făcut bine că s-a recuzat în acest dosar şi şi-a exprimat ”opinia bună” despre numărul doi de la minister, Rod Rosenstein, care l-a numit pe procurorul Mueller. Cei doi au fost criticaţi cu regularitate de către Donald Trump, care le reproşează că nu l-au protejat de investigaţii, potrivit news.ro.

În contextul în care republicanii sunt majoritari în Senat, cu 53 din cele 100 de mandate, Bill Barr are şanse bune să fie confirmat la finalul audierii sale, care continuă miercuri.

După destituirea lui Jeff Sessions, interimatul este asigurat de către fostul şef de cabinet Matthew Whitaker, pe care democraţii îl suspectează că ăi calcă pe urme lui Trump şi pe care vor să-l vadă cât mai repede plecând din post.

DailyBusiness
Evaluare Națională. Luni, 23 iunie, peste 159.000 de elevi de clasa a VIII-a susțin proba scrisă la limba și literatura română
Spynews
Vedetele, hărțuite de fani obsedați. Mara Bănică și Cornel Păsat au povestit experiențele care i-au marcat: „Mi-a urmărit copilul”, „A apărut goală în fața mea”
Bzi.ro
Andreea Esca, cu un decolteu amețitor pe covorul roșu la TIFF! Știrista de la PRO TV a făcut furori!
Fanatik.ro
Barem limba română Evaluare Națională 2025. Cum se rezolvau subiectele și ce notă poți obține. Update
Capital.ro
S-a pus rație pe consum de apă până la 1 septembrie. Restricție în România. Nu mai curge apa la orice oră
Playtech.ro
Țara europeană cu cele mai sigure autostrăzi. Aici se înregistrează cele mai puține accidente rutiere
DailyBusiness
Pescobar umblă cu caracatița vopsită prin Londra. Britanicii s-au arătat dezgustați de preparatele afaceristului: „Prima mușcătură a fost îngrozitoare. Are un gust oribil”
Adevarul
China dezvoltă prima tehnologie de război electronic cu 6G: Sistemul ar fi capabil să anihileze radarele avioanelor F-35 în câteva secunde
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Evaluare Națională 2025. Ce subiecte au primit elevii la Limba și Literatura Română 
Spynews
Nu e doar frumoasă, e și gospodină! Rețeta Ramonei de la Neatza de salată de vinete / VIDEO 
Evz.ro
Ghid complet pentru curățarea covoarelor: Metode, avantaje și sfaturi utile
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Gimnasta cu aur pentru România la Jocurile Olimpice, luptă dură cu depresia: „Am ajuns aproape în comă”
kanald.ro
Evaluare Națională 2025: A fost publicat baremul oficial la Limba și literatura română!
Cancan.ro
Doliu în lumea influencerilor! O fostă concurentă a emisiunii ‘Bravo, ai stil!’ a murit răpusă de anorexie
Playsport.ro
Mihai Leu, în comă indusă după o operație dificilă. Fostul mare pilot e...
Capital.ro
UE obligă România. Schimbare pentru mii de români cu bani pe card. Noua lege se aplică din 28 iunie
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată Diana Munteanu la 46 de ani. Imaginile cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu au devenit virale
stirilekanald.ro
VIDEO Iranul a atacat baza aeriană a americanilor din Qatar. Administrația Trump confirmă că a știut dinainte de atac
El este Marius, tânărul de 23 de ani care a murit după ce un autocar cu mai mulți copii s-a răsturnat pe A2. Doi minori sunt în stare gravă
MediaFlux
Schimbări uriașe pentru pensionari cu noul Guvern! Ministrul Muncii a anunțat exact ce se întâmplă cu pensiile din România în 2025
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine este „vrăjitoarea” cu prazul, a lui Cioloș, care va da ora exactă în diplomația românească