Candidaturile Dianei Şoşoacă – SOS România – şi Mircea Geoană – independent – au fost contestate la CCR. Curtea va analiza cele două contestaţii în regim de urgenţă

Candidaturile pentru alegerile prezidențiale ale Dianei Șoșoacă, reprezentanta partidului SOS România, și ale lui Mircea Geoană, candidat independent, au fost contestate la Curtea Constituțională.
Mircea Filipescu
04 oct. 2024, 18:06
Candidaturile Dianei Şoşoacă - SOS România - şi Mircea Geoană - independent - au fost contestate la CCR. Curtea va analiza cele două contestaţii în regim de urgenţă

Deși motivele exacte pentru aceste contestații nu au fost încă făcute publice, procedura legală în astfel de cazuri este clar stabilită de Legea nr. 370/2004 pentru alegerea Președintelui României.

Conform prevederilor legale, contestațiile pot fi depuse în termen de cel mult 24 de ore de la înregistrarea candidaturii și a semnului electoral. Acestea pot fi înaintate de candidați, partide politice, organizații ale minorităților naționale, alianțe politice sau chiar de alegători. Contestațiile sunt depuse în scris la Curtea Constituțională, care trebuie să le soluționeze într-un termen de maximum două zile de la înregistrare.

Potrivit informaţiilor publicate de Stiripesurse, Curtea Constituțională urmează să judece cele două contestații sâmbătă, 4 octombrie, într-o procedură de urgență. Hotărârile pe care le va pronunța instanța sunt definitive și vor fi comunicate imediat Biroului Electoral Central (BEC), precum și publicate în Monitorul Oficial.

Citeşte şi: Geoană minte iar! A spus că s-a angajat la MAE prin concurs, dar adevărul e altul. Ministerul de Externe: „A fost angajat prin decizia lui Sergiu Celac”

Până în prezent, mai multe candidaturi pentru alegerile prezidențiale au fost deja înregistrate la Biroul Electoral Central. Printre candidați se numără George-Nicolae Simion (AUR), Elena-Valerica Lasconi (USR), Călin Georgescu (independent), Nicolae-Ionel Ciucă (PNL), Kelemen Hunor (UDMR), Mircea-Dan Geoană (independent), Diana Iovanovici-Șoșoacă (SOS România), Cristian Diaconescu (independent) și Cristian Terheș (PNCR). De asemenea, BEC a respins candidatura independentă a lui Miron Cozma.

Citeşte şi: Miron Cozma, interzis la prezidențiale! Ce a decis Biroul Electoral Central

 

BEC a înregistrat candidatura Anei Birchall la preşedinţia României / 10 candidaţi s-au înscris până în prezent în cursa electorală pentru CotroceniBiroul Electoral Central a înregistrat, vineri, candidatura Anei Birchall la preşedinţia României. Până în prezent, 10 candidaţi s-au înscris în cursa electorală pentru Cotroceni, iar sâmbătă sunt aşteptaţi să depună semnăturile preşedintele PSD, Marcel Ciolacu şi preşedintele Forţa Dreptei, Ludovic Orban.

Biroul Electoral Central pentru alegerea Preşedintelui României din anul 2024 a informat că vineri a fost înregistrată propunerea de candidatură independentă a doamnei Ana Birchall pentru funcţia de Preşedinte al României. De asemenea, odată cu depunerea propunerii de candidatură a fost înregistrat şi semnul electoral ce va fi folosit de către aceasta la alegerile pentru Preşedintele României din acest an.

”Conform art. 29 alin. (2) şi art. 30 alin. (6) din Legea nr. 370/2004, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, Biroul Electoral Central urmează să se pronunţe cu privire la înregistrarea sau respingerea înregistrării candidaturii şi a semnului electoral, în termen de cel mult 48 de ore de la depunerea acestora”, arată BEC.

Birou Electoral Central a validat, în şedinţa de joi, şase candidaturi pentru alegerile prezidenţiale din acest an: Elena Lasconi, Nicolae Ciucă, Călin Georgescu, Kelemen Hunor, Mircea Geoană, Diana Şoşoacă, şi a respins candidatura lui Miron Cozma.

Vineri şi-au mai depus candidatura Cristian Diaconescu şi Cristian Terheş. Potrivit Hotărârii Guvernului nr. 1.061/2024 privind aprobarea Programului calendaristic pentru realizarea acţiunilor necesare pentru alegerea Preşedintelui României în anul 2024, termenul-limită pentru rămânerea definitivă a candidaturilor este data de 10 octombrie 2024.

DailyBusiness
SUA au elaborat un plan de pace care prevede ca Ucraina să renunțe la anumite teritorii și la o parte din armament
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
Război total la Steaua între Daniel Oprița și Florin Talpan: „Să înceteze cu jignirile! Se ascunde când mă vede”
Capital.ro
Doliu în televiziune. Marele actor a murit după o carieră de peste patru decenii. Era special pentru toată lumea
Playtech.ro
Ai fost în șomaj sau ai primit plăți compensatorii? Iată cum se contorizează aceste perioade la pensie
Adevarul
Ucraina desființează Legiunea Internațională. Voluntarii străini trag un semnal de alarmă
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Primul tren suspendat din România. Ce oraş ar putea să aibă monorail
kanald.ro
Ioana este infirmiera care și-a pierdut viața într-un spital din Teleorman! Femeia a suferit un AVC imediat ce a încheiat tura de noapte: ,,A fost amenințată”
iamsport.ro
Fiul Luminiței Anghel își DISTRUGE părinții, după ce a ajuns să ceară bani pe TikTok: ”Copiii nu îți datorează nimic, nu au ales ei să se nască!”
MediaFlux
Cât de sănătoasă este pâinea cu maia. Mihaela Bilic dezvăluie adevărul despre cel mai căutat aliment al momentului
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume