Miron Cozma, interzis la prezidențiale! Ce a decis Biroul Electoral Central

Fostul lider al minerilor din Valea Jiului, Miron Cozma, nu se va regăsi pe buletinele de vot ale alegerilor prezidențiale de anul acesta. Biroul Electoral Central a respins, joi, înregistrarea candidaturii independente a lui pentru Cotroceni.
Irina Dumitrescu
03 oct. 2024, 23:10
Miron Cozma, interzis la prezidențiale! Ce a decis Biroul Electoral Central

Miron Cozma, supranumit cândva Luceafărul huilei, nu se va număra printre candidații la alegerile prezidențiale. Biroul Electoral Central (BEC) a decis, joi, să nu-i admită acestuia înregistrarea candidaturii independente.

Argumentul BEC este unul foarte simplu: Cozma a vrut să-și înregistreze candidatura pe baza unei liste cu semnături de susținere pe care, susține el, ar fi lăsat-o în custodia BEC și a Autorităţii Electorale Permanente la un scrutin din 2019! Astfel, potrivit BEC, Cozma a susţinut că lista susţinătorilor necesară în vederea înregistrării candidaturii la alegerile pentru preşedintele României din 2024 a fost lăsată în custodia Autorităţii Electorale Permanente şi a Biroului Electoral Central pentru alegerea preşedintelui României din 2019 şi a precizat că aceasta cuprinde 311.436 de semnături organizate în 50 de dosare, relatează agerpres.

Pe scurt, fostul lider al minerilor a vrut să valorifice lista veche din 2019, lucru care, conform BEC, contravine condițiilor prevăzute de lege.

Dincolo de problema listei cu susținători, BEC a mai precizat că Miron Cozma nu a depus o serie de alte documente obligatorii, și anume: declaraţia de acceptare a candidaturii, declaraţia de avere, declaraţia de interese, declaraţia pe propria răspundere în sensul că a avut sau nu calitatea de lucrător al Securităţi sau de colaborator al acesteia.

Miron Cozma poate contesta decizia BEC, la Curtea Constituţională, în 24 de ore de la momentul afişării publice a acestei hotărâri.

Citește și Ciolacu, despre intrarea totală în spaţiul Schengen: Apreciez poziţia vocală de sprijin a Germaniei, şi în special a Cancelarului Olaf Scholz

În vârstă de 70 de ani, Cozma este unul dintre cele mai controversate persoane publice din România ultimilor 35 de ani. S-a aflat în fruntea minerilor veniți în București la cele două ”mineriade” (1990 și 1991) și la confruntarea violentă cu jandarmii la Costești, în 1999, când s-a forțat de asemenea sosirea în Capitală, pentru presiuni asupra Guvernului.

În 1999, Cozma a fost condamnat la 18 ani de închisoare pentru implicarea sa în mineriada din 1991. Nu și-a ispășit întreaga pedeapsă, pentru că a fost grațiat în 2004 de președintele Ion Iliescu, cu câteva zile înainte ca acesta să-și încheie mandatul. În 2005, a primit 13 ani de închisoare, tot din pricina mineriadelor. A fost eliberat în 2007.

Numele său apare și în dosarul mineriadei din 1990. În 2020, instanța a decis retrimiterea dosarului la Parchet, pentru refacerea rechizitoriului.

Citește și Ludovic Orban, dezlănţuit la adresa PNL: „Dacă am face un sondaj printre primarii liberali, l-aş bate pe Ciucă cu 75%. Vorbesc cu mulţi colegi din PNL, dar nu cu conducerea, sunt uneltele lui Iohannis”

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Antrenorul care l-a înlocuit pe Mircea Lucescu la echipa națională s-a prăbușit emoțional: „De două zile plânge!”
Capital.ro
Taxe pentru proprietarii de mașini. Se achită obligatoriu la înmatricularea fiecărui vehicul
Playtech.ro
Cum arată un apartament cu 3 camere de peste 90.000 de euro din Bucureşti. Este lângă Grand Arena Mall, pentru ce plăteşti suma uriaşă
Adevarul
„Epic Fury” sub foc încrucișat în SUA. Un fost consilier al președintelui Trump îi desființează deciziile: „E ca și cum ar tunde iarba”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu, prima reacție după ce l-a vizitat pe Mircea Lucescu. Antrenorul s-a întors în România de urgență
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doi frați de 5 și 8 ani și-au pierdut viața în timp ce jucau de-a v-ați ascunselea. Părinții i-au găsit într-un frigider
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB audiat în scandalul meciurilor trucate a spus-o direct: ”De ce să nu pun și eu 10 milioane de lei și să iau 100 de milioane?”
MediaFlux
Procedura care-l poate salva pe Mircea Lucescu. Ce este sistemul ECMO propus de medicii de la Spitalul Universitar
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj