Caniculă în România. 41 de grade, cea mai mare temperatură resimţită. Câte grade sunt la Bucureşti

În România, la ora 14:00, s-au resimţit 41 de grade în judeţul Brăila, fiind cea mai ridică temperatură. La staţia meteorologică Afumaţi au fost resimţite 40 de grade, în timp ce la Băneasa şi Filaret 38, respectiv 39 de grade. Temperatura resimţită este o măsură subiectivă a modului în care este percepută temperatura aerului.
Romania TV
30 iun. 2020, 11:02
Caniculă în România. 41 de grade, cea mai mare temperatură resimţită. Câte grade sunt la Bucureşti

Temperaturile caniculare de 40 de grade au fost resimţite şi la Călăraşi, Sulina, Tulcea, Gorgova şi Hârşova. În Cernavodă, Medgidia, Adamclisi, Griviţa şi Buzău au fost resimţite 39 de grade. 

Citeşte şi: Canicula a făcut prima victimă din acest an, în România. Un bărbat a murit în timp ce aştepta autobuzul

Cea mai mică temperatură a fost resimţită la Iezer, de doar 8 grade Celsius. Şi în restul zonelor muntoase din România au fost resimiţe temperaturi mult mai mici decât în restul ţării, cu 11 grade la Bâlea Lac şi 15 grade la Semenic.

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis o informare meteorologică de disconfort termic, în perioada 30 iunie, ora 12:00 – 01 iulie, ora 18:00. Vremea va fi călduroasă, izolat caniculară, marți (30 iunie) în regiunile sudice și sud-estice, unde temperaturile maxime se vor încadra între 33 și 36 de grade, iar miercuri (01 iulie) și în cele vestice, unde vor fi maxime termice cuprinse, în general, între 32 și 34 de grade. Mai ales în zonele de câmpie din aceste regiuni, disconfortul termic va fi accentuat la amiază, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge sau va depăși ușor pragul critic de 80 de unități.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
După ce s-a aflat că Gabi Tamaș e noul concurent Survivor România 2026, a venit anunțul momentului: ”Mult succes”
Capital.ro
Raportul CSAT din 2024. De ce s-au anulat alegerile? Ce spune despre Călin Georgescu și Rusia
Playtech.ro
Casă construită fără autorizaţie. Cum poţi scăpa de amenda de la primărie sau Poliţia Locală
Adevarul
Raportul CSAT despre anularea alegerilor din 2024 ajunge în Parlament. Ce spune despre Rusia și campania lui Călin Georgescu
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Prietenii lui Marco, gest impresionant chiar înainte de înmormântare. Postarea care a îndurerat pe toată lumea
iamsport.ro
Reacție furioasă în emisiunea lui Radu Naum: ”Avem nevoie de un Recorder în fotbalul românesc”
MediaFlux
Ozempic și alte medicamente minune de slăbit ar duce la orbire. Proces colectiv uriaș în SUA
stirilekanald.ro
Un microbuz cu români, implicat într-un accident mortal pe autostrada A4 din Germania
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde