CANNES 2014: Filmul care a câştigat marele premiu o are în distribuţie pe românca Maria Alexandra Lungu VIDEO

CANNES 2014: Marele Premiu la Festivalul de la Cannes a fost câştigat sâmbătă seară de filmul italian 'La meraviglie', în regia lui Alice Rohrwacher. Filmul o are în distribuţie pe adolescenta româncă Maria Alexandra Lungu, care joacă alături de Monica Bellucci şi Alba Rohrwacher. Premiul a fost înmânat de legendare actriţa italiană Sophia Loren.
Romania TV
24 mai 2014, 17:58
CANNES 2014: Filmul care a câştigat marele premiu o are în distribuţie pe românca Maria Alexandra Lungu VIDEO

CANNES 2014: Maria Alexandra Lungu, de 14 ani, un mic om mare în filmul Wonders/La Maraviglia

Câştigător la Cannes 2014, filmul La Maraviglia – despre o vară din viaţa austeră, dar totuşi frumoasă, a unei familii de apicultori – o are în rol principal pe debutanta Maria Alexandra Lungu. Inocenţa copilăriei, magia şi frumuseţea ei sunt atât de mişcător surprinse de către regizoarea  Alice Rohrwacher! Prin contrast, protagonista este – deşi în vârstă de 14 ani – un adult, credibil redat de româncă. Este mâna dreaptă a tatălui ei, stăpânul nebun şi despotic al acestui regat: munceşte de dimineaţă până seara, are grijă de surorile mai mici, cu severitate şi abnegaţie. În plus, regulile impuse de tată, sunt sfinte. Dar, dincolo de această aparenţă, Gelsomina (Lungu) e înconjurată de magie – este îmblânzitoare de albine. Magia este dată şi de jocurile copiilor, întâlnirea cu un fel de zână contemporană – Monica Belluci, şi de peisajul idilic ce înconjoară ferma dărăpănată în care locuieşte familia.

Despre alegerea româncei în rolul principal, regizoarea povesteşte: „după mai multe luni de căutări, nu am avut niciun dubiu atunci când am văzut-o pe Maria Alexandra Lungu la clasa de catehism (ceea ce este amuzant, ţinând cont de istoria primului meu film)… Pe atunci avea 11 ani. De origine română, a trăit mereu în Italia. Niciodată nu mai jucase într-un film. Aşadar, a trebuit să petrecem mult timp cu albinele pentru ca ea, ca şi personajul, să stăpânească perfect gesturile unui apicultor”.

CANNES 2014: Maria Alexandra Lungu joacă în film rolul Gelsomina, cea mai mare dintre cei patru copii ai unei familii împovărate de un trai greu.

La conferinţa de presă a filmului de la Cannes, Alice Rohrwacher a vorbit despre latura autobiografică a filmului: „Este un film foarte personal, e despre un mediu care mie îmi este foarte familiar. Filmul acesta descrie acel gen de familie pe care o cunoaştem cu toţii. Nu este o poveste autobiografică deşi tatăl meu este tot apicultor. Am dorit o senzaţie de a fi acasă în timp ce lucrez şi de aceea apar albine în film”.

Familia din La Maraviglia este alcătuită din tatăl, Wolfgang, dintr-o ţară nordică, Angelica, mama italiancă (jucată de sora regizoarei), şi cele patru fiice: Gelsomina,  Marinella, Caterina şi Luna. Cei şase trăiesc rupţi de lume, cu grădina lor de legume, cu stupii lor şi cu o singură prietenă de familie, Coco.

Wolfgang simte că fiica cea mare îi scapă din ce în ce, deşi în ea şi-a pus toate speranţele şi a devenit deja o apicultoare mai bună decât el însuşi. Dacă fetele vor să plece, la ce bun toate eforturile?

Urmează în film apariţia feerică a lui Milly Cantena (Monica Bellucci), în rol de prezentatoare a unui concurs televizat, Le pays des Merveilles, ce promite să readucă la viaţă tradiţiile. În fapt, emisiunea va duce nu atât la întâlnirea cu o familie de apicultori, ci la una care nu îşi găseşte locul.

În mod cert, nimic nu va mai fi la fel la sfârșitul acestei veri pentru Gelsomina și cele trei surori mai mici. O vară extraordinară, când regulile stricte care țin familia împreună încep să fie încălcate, pe de-o parte ca urmare a sosirii lui Martin, un băiat neamţ într-un program de reabilitare pentru tineri, iar – pe de altă parte – datorită participării comunității locale în acest concurs televizat, Le pays des Merveilles, cu mari premii… Filmul este, totodată, şi emoţinanta poveste a maturizării Gelsominei.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
De unde lucrează Gabriela Cristea. Vedeta a recunoscut că nu îi place munca la birou
Fanatik.ro
Scandal în vestiarul naționalei României înaintea barajului de calificare la Mondiale: „Oficialii FRF au luat prime, nu și jucătorii!”
Capital.ro
Călin Georgescu anunță finalul: Se apropie un uragan dezlănțuit care va șterge toată această nemernicie de 35 de ani
Playtech.ro
Maşinile care se vor impozita triplu. Se aplică regula 'poluatorul plăteşte' din 2026
Adevarul
România în fața unor crize profunde: „Am luat un medicament de răceală, deși pacientul are cancer avansat”
wowbiz.ro
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Un nou magazin cu preţuri mici se deschide. 1.500 de produse sub 5 lei
kanald.ro
Momentul în care Sara a fost resuscitată, SURPRINS pe camerele de supraveghere! DECIZIA luată de anchetatori în privința imaginilor din momentul tragediei
iamsport.ro
Mircea Rednic, ofertat să revină în fotbalul românesc: ”Pot să antrenez acum”
MediaFlux
Taxe locale mai mari din 2026 în România! S-a adoptat legea care aduce majorările de la 1 ianuarie la impozitele pe case și mașini
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume