Captură uriaşă de canabis la frontieră de la Moraviţa. Doi albanezi au fost prinşi de poliţişti

Doi albanezi au fost prinşi de poliţiştii de frontieră din Timiş în timp ce încercau să introducă ilegal în ţară aproximativ 34 de kilograme de canabis.
Filip Stan
27 apr. 2017, 08:24
Captură uriaşă de canabis la frontieră de la Moraviţa. Doi albanezi au fost prinşi de poliţişti

În noaptea de miercuri spre joi, poliţiştii de frontieră de la Moraviţa, judeţul Timiş, au observat cu ajutorul sistemului de supraveghere cu termoviziune o persoană care mergea pe jos, pe câmp, dinspre Serbia spre România, având două bagaje voluminoase.

„Imediat, o patrulă de la Sectorul Poliţiei de Frontieră Moraviţa s-a deplasat în zonă şi a prins persoana semnalată. Concomitent, pe comunicaţia E70, care face legătura între punctul de frontieră şi localitatea Moraviţa, poliţiştii de frontieră au observat un autoturism care staţiona. În acasta se afla un bărbat care urma să preia persoana care a încercat să intre ilegal în ţară. Cei doi bărbaţi au fost duşi la sediul Poliţiei de Frontieră, unde s-a stabilit că sunt cetăţeni albanezi, în vârstă de 37 şi 24 de ani”, se arată în comunicat.

Potrivit news.ro, poliţiştii de frontieră spun că bărbatul transporta în cele două bagaje 50 de pachete ambalate în folii de plastic ce conţineau „o substanţă vegetală mărunţită, în greutate de aproximativ 34 de kilograme, presupusă a fi canabis”.

„Întreaga cantitate de substanţă vegetală a fost transmisă spre expertiză la BCCO Timişoara. În cauză se fac cercetări pentru trecere frauduloasă a frontierei, introducerea sau scoaterea din ţară precum şi exportul ori importul de droguri de risc, fără drept, complicitate la introducerea sau scoaterea din ţară precum şi exportul ori importul de droguri de risc, fără drept, contrabandă calificată, precum şi complicitate la contrabandă calificată”, mai arată Poliţia de Frontieră Timişoara.

Cei doi albanezi au fost prezentaţi procurorului DIICOT – Serviciul Teritorial Timişoara, pe numele unuia dintre ei fiind emisă ordonanţă de reţinere pentru 24 de ore, urmând ca joi să fie prezentat Tribunalului Timiş cu propunere de arestare preventivă.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Ce spun Maria și Marius Avram despre întâlnirea cu Radu Vâlcan. Cătălin Brînză se așteaptă la surprize la Insula Iubirii – Reuniuni
Fanatik.ro
Încasări record! Câţi bani a făcut U Craiova după primul sold-out complet din istorie: 30.000 de bilete vândute cu Levski. Exclusiv
Capital.ro
Mii de pensionari români riscă să plătească pentru erorile statului. O nouă lege poate schimba regulile
Playtech.ro
Experimentul care arată câți bani poate economisi o familie într-o lună dacă gătești acasă. Obiceiul simplu care poate salva sute de lei
Adevarul
Ștefan Popescu: Incidentele cu drone se vor repeta. România are nevoie de o strategie, nu doar de proteste diplomatice
wowbiz.ro
Doliu în Armata României. Pilotul militar Mihai Vîrdol a murit în urma unui grav accident de motocicletă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Învăţătoarea lovită de trăsnet în Munții Bucegi și-a revenit ca prin minune! Primele ei declarații, la o lună după incidentul groaznic
iamsport.ro
Victor Becali a dezvăluit de ce nu va mai reveni Cristi Borcea vreodată la Dinamo: ”Are nevoie”
MediaFlux
Dispar sobele cu lemne din casele românilor. Soluții propuse prin lege pentru încălzire
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România