Care este cea mai persistentă emoţie şi de ce?

Emoţii precum ruşinea, surpriza, iritarea, chiar şi plictiseala, durează destul de puţin; tristeţea, în schimb, este remarcabil de persistentă, putând dura de până la 240 de ori mai mult decât orice altă emoţie, au descoperit cercetătorii.
Alina Costache
01 nov. 2014, 18:06
Care este cea mai persistentă emoţie şi de ce?

Tristeţea este, adesea, asociată cu evenimente negative cu impact foarte mare, precum moartea ori accidentele, şi e nevoie de mult mai mult timp pentru a accepta cele întâmplate şi pentru a găsi o cale de a suporta situaţia, au explicat autorii unui studiu recent asupra emoţiilor. Studiul, realizat de Philippe Verduyn şi Saskia Lavrijsen de la Universitatea Leuven, Belgia, şi publicat în jurnalul Motivation and Emotion, este primul care aduce dovezi clare pentru a explica de ce unele emoţii durează mai mult decât altele.

Cercetătorii belgieni au rugat 233 de elevi de liceu să-şi reamintească episoade emoţionale recente şi să spună cât au durat acestea. De asemenea, participanţii au răspuns la întrebări despre strategiile pe care le utilizează pentru a gestiona aceste emoţii.

Potrivit descopera.ro, din 27 de emoţii raportate de subiecţi, tristeţea s-a dovedit a fi cea mai durabilă, în vreme ce ruşinea, surprinderea, teama, dezgustul, plictiseala, iritarea sau sentimentul de uşurare piereau adesea foarte repede.

E interesant că sentimentul de plictiseala, aparent o emoţie durabilă, s-a dovedit a fi, de fapt, foarte trecător – printre cele mai scurte emoţii încercate. Chiar dacă timpul pare să treacă încet atunci când suntem plictisiţi, spun cercetătorii, în realitate, episoadele de plictiseală nu durează mult.

Durata poate fi un factor care diferenţiază între ele emoţii înrudite. De exemplu, sentimentul de vină persistă mai mult decât ruşinea, iar anxietatea durează mai mult decât frica.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Lovitură de teatru în dosarul finului lui Ilie Bolojan, cercetat penal pentru trafic internațional de droguri. Laboratorul desemnat să analizeze substanțele interzise nu e acreditat
Capital.ro
Se transformă și plățile online. Cum vor achita românii care își țin banii pe card: Acesta este viitorul!
Playtech.ro
Cât câştigă o menajeră în Bucureşti. Salariul poate depăşi 10.000 de lei în anumite condiţii, în 2026
Adevarul
SURSE Cei trei tehnocrați din mintea lui Nicușor Dan. De ce ezită președintele
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Boala care bagă spaima în părinți. Spitalele din România înregistrează tot mai multe cazuri în rândul copiilor
iamsport.ro
”A zis că retrogradează și a plecat”. Prunea s-a dezlănțuit la adresa unui antrenor român: ”Bă, băiatule, eu nu te-aș mai lua niciodată! Cum să pleci când arde casa?!”
MediaFlux
DIGI, anunț pentru toți clienții din România! Decizia a venit după șapte ani. Intră în vigoare de miercuri, 27 mai
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi