Privatizarea Poștei, prioritatea noului ministru de la Comunicații

Extinderea Internetului de bandă largă în toate zonele neacoperite de operatori până în 2015, dezvoltarea portalului de plată online a taxelor şi impozitelor şi privatizarea Poştei Române în acest an sunt principalele priorităţi ale mandatului lui Răzvan Mustea, noul ministru al Comunicaţiilor.
Romania TV
10 feb. 2012, 13:13
Privatizarea Poștei, prioritatea noului ministru de la Comunicații

„Vreau să duc în casa fiecărui de român Internetul de bandă largă, prin derularea proiectului RO-NET de peste 80 milioane de euro, cu fonduri europene, care prevede acoperirea celor 3.650 de zone aşa-zise albe până la finele anului 2015. De asemenea, vom continua să dezvoltăm portalul de plată online a taxelor şi impozitelor, ghiseul.ro, precum şi privatizarea Poştei Române prin majorare de capital social până în iunie 2012, aşa cum s-a stabilit în urma discuţiilor cu FMI”, a declarat ministrul Comunicaţiilor, Răzvan Mustea, la preluarea ministerului.

El a adăugat că vor fi derulate şi continuate proiectele IT&C finanţate din fonduri europene şi va fi consolidat sistemul electronic de achiziţii publice (www.e-licitatie.ro) şi Punctul Unic de Contact (PUC).

„De asemenea, din punct de vedere legislativ, voi susţine realizarea interoperabilităţii sistemelor IT din instituţiile publice şi voi continua proiectului «Economia bazată pe cunoaştere», prin care au fost dotate IT&C şi conectate la Internet un număr de 254 de comunităţi locale”, a spus Mustea.

El a adăugat că asigurarea securităţii în mediul virtual este alt obiectiv strategic al Ministerului Comunicaţiilor şi se va urmări, împreună cu Centrul national de răspuns la incidente de securitate cibernetică (CERT-RO) reducerea incidentelor în spaţiul online.

„La final, îmi doresc ca Ministerul Comunicaţiilor să contribuie la uşurarea vieţii românilor prin folosirea pe o scară cât mai largă a avantajelor pe care le oferă tehnologia informaţiei şi comunicaţiilor”, a încheiat Mustea.

Prezent la eveniment, premierul Răzvan Mihai Ungureanu a mulţumit fostului ministru al Comunicaţiilor Valerian Vreme şi a afirmat că Mustea, cel mai tânăr membru al cabinetului (33 de ani), va înţelege foarte bine domeniul IT&C.

„Sunt convins că vom colabora bine, nici nu se pune problema că nu ar fi aşa, sper ca eu să ţin pasul cu tine şi să nu gâfâi în urma energiei tale. Mulţumesc mult domnului Vreme, care a izbutit să facă din acest minister o piesă centrală a Guvernului Emil Boc. Dragul meu, să te ţină Dumnezeu sănătos, că energie ai destulă”, i-a transmis Ungureanu noului ministru.

DailyBusiness
Laureatul Nobel Joseph Stiglitz spune că inteligența artificială nu doar că îți poate lua locul de muncă, dar va face clasa „tech bro” și mai bogată
Spynews
Panică în Dubai! O dronă a lovit un zgârie-nori. Imagini terifiante
Fanatik.ro
Mirel Rădoi a închis tot la FCSB: „Discută doar cu echipa lui! Nu vor mai fi telefoane pe bancă”. Doar trei adversare au licenţa de Europa din play-out
Capital.ro
Pensie de 5.000 de lei sau mai mult în România. Plățile se fac acum, în 2026. Date oficiale CNPP
Playtech.ro
Ce faci dacă dezvoltatorul imobiliar intră în insolvență: sfaturi importante pentru cumpărătorii de locuințe
Adevarul
Ce se va întâmpla cu „blocurile comuniste” peste câteva decenii: „Unii cred că vor rezista la nesfârșit”
wowbiz.ro
Motivul pentru care colegii din trupa Holograf nu își vor lua rămas-bun de la Mugurel Vrabete la Sala Palatului! Gestul emoționant pe care l-a făcut soția lui Romeo Dediu la priveghi | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
Fostul jucător al Stelei a rămas șocat de ceea ce a descoperit în Parcul Herăstrău
MediaFlux
Istoria programului nuclear secret al României, Dunărea! La Măgurele s-au îmbogățit zeci de kilograme de uraniu din care se puteau fabrica sute de bombe atomice
stirilekanald.ro
A fost măcel! Sunt peste 600 de morți
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj