Care sunt singurele plăceri pe care le mai are Ion Ţiriac la 84 de ani. „La mine acasă aşa se face treaba”

Ion Ţiriac a vândut în ultimii ani mai multe afaceri, inclusiv turneul de la Madrid, dar nu poate renunța pentru nimic în lume la o altă pasiune uriașă pe care o are.
Filip Stan
22 iun. 2023, 21:34
Care sunt singurele plăceri pe care le mai are Ion Ţiriac la 84 de ani.
Ion Țiriac a dezvăluit ţara în care ar vrea să plece pentru totdeauna din România

Care sunt singurele plăceri pe care le mai are Ion Ţiriac la 84 de ani. Miliardarul român este un împătimit al vânătorii, iar acum câţiva ani a profitat de pandemie şi a cumpărat un domeniu de senzație în Namibia, pe care ar fi achitat 5,5 milioane de euro. Acolo se organizează safariuri și se vânează leoparzi, zebre, antilope și alte animale mari!

„Singurele mele plăceri sunt cele din Africa acum, pentru că stau acolo la mine acasă, în Namibia. Acum mă duc și iar stau probabil 2-3 săptămâni acolo. Aș vrea să fug de tot, și de fundație, și de construcții și de absolut tot, dar este foarte greu, dacă te-ai obișnuit în ritmul ăsta”, a spus anul trecut Ion Țiriac, care a plătit alte două milioane de euro în extinderea unui lac natural din zonă, unde vrea să deschidă și un muzeu, unde să îi fie admirate capturile de la vânătoare.

Citeşte şi: Lovitură de proporţii dată de Ion Ţiriac în România. Afacerea pentru care se fac deja liste de aşteptare: „Nu vom face excepţii, calitatea este prioritară”

Miliardarul nu i-a uitat nici pe copiii defavorizați din Africa și a ridicat o grădiniță. „Sunt mai mult în Africa, mă preocupă cum găsesc o suplinitoare, o profesoară la grădinița pe care o am acasă acolo. Am vreo 40 de copii și trebuie să meargă la o grădiniță, lucru care acolo nu prea există. Dar la mine acasă așa se face treaba”, a mai spus Ion Țiriac.

Citeşte şi: Ion Țiriac a redevenit cel mai bogat om din România. Ce avere are și ce loc ocupă la nivel global

Pe lângă vânătoare, Ion Ţiriac are o pasiune şi pentru pilotarea avioanelor. A înființat încă din 1997 o companie aviatică, care deține trei aeronave și un elicopter. „Vorbind de avioane, e singurul lux care mi-l permit în lumea şi fără de care n-aș putea să fiu astăzi în Italia, poimâine în Germania, pe urmă mă duc în Spania. Ăsta e singurul lux, cu bicicleta nu pot să mă duc, trotinete cu motor nu erau pe vremea mea, așa că nici cu aia nu știu cum să umblu”, a declarat Ion Țiriac.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Soția lui Vali Vijelie le-a pus la punct pe admiratoarele manelistului! Ce "urare" le-a făcut Carmen Rusu
Fanatik.ro
„Să plece! Dar sunt oferte?” Situația lui Ștefan Baiaram, analizată de legenda Universității Craiova
Capital.ro
Dosarul de pensionare poate fi întârziat dintr-o greșeală banală. Detaliul care poate amâna și plata pensiei
Playtech.ro
Cât curent consumă casa chiar și când nu folosești nimic. Aparatele care trag energie 24 de ore din 24
Adevarul
A sunat la 112 să-şi reclame vecinii că nu-l lasă să ia apă din fântâna lor. Cât l-a costat apelul pe un argeşean
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O persoană a fost găsită carbonizată pe DN1, după ce mașina în care se afla a părăsit carosabilul și a fost cuprinsă de foc. Pompierii au intervenit de urgență
iamsport.ro
”Am văzut români prinși, bătuți”. Legenda Stelei, amintiri tulburătoare de la granița cu Iugoslavia
MediaFlux
Traian Băsescu l-a urecheat pe Nicușor Dan: Degeaba a chemat partidele. Le-a dat exact ce voiau să audă
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat