Carla del Ponte, fost anchetator pentru crime de război, afirmă că sunt suficiente probe pentru a-l condamna pe Bashar al-Assad

Comisia ONU de anchetă privind Siria a strâns suficiente probe pentru ca președintele sirian Bashar al-Assad să fie condamnat pentru crime de război, a declarat o membră importantă a acestei comisii, Carla del Ponte, citată duminică de Reuters.
Iulian Tudor
13 aug. 2017, 10:29
Carla del Ponte, fost anchetator pentru crime de război, afirmă că sunt suficiente probe pentru a-l condamna pe Bashar al-Assad

Del Ponte (70 de ani), care a anchetat crime de război comise în Rwanda și fosta Iugoslavie, a anunțat săptămâna trecută că va renunța la a mai face parte din Comisia ONU de anchetă privind Siria, în contextul în care activitatea acestei structuri nu este continuată de Consiliul de Securitate prin crearea unui tribunal special pentru Siria care să condamne criminalii de război. Ea nu a precizat însă data când va părăsi funcția actuală, potrivit Agerpres.

Într-un interviu acordat publicației elvețiene Sonntag Zeitung, Carla del Ponte a fost întrebată dacă există suficiente dovezi pentru ca Bashar al-Assad să fie condamnat pentru crime de război. ”Da, sunt convinsă că acesta este cazul. Iată de ce situația este atât de frustrantă. Munca de pregătire a fost făcută. În pofida acestui lucru, nu există niciun procuror și niciun tribunal” special pentru Siria, a răspuns ea.

Citeşte şi Armata siriană a peluat controlul asupra ultimului oraş important din provincia Homs

Carla Del Ponte, fost procuror general al Elveției, s-a alăturat în septembrie 2012 Comisiei ONU de anchetă privind Siria, structură formată din trei membri. Comisia a strâns probe despre atacuri cu arme chimice, genocidul împotriva comunității Yazidi din Irak și bombardamente asupra convoaielor umanitare din Siria.

Comisia ONU de anchetă privind Siria a fost creată în august 2011 și a raportat constant despre cazurile de încălcare a drepturilor omului, dar apelurile sale la respectarea dreptului internațional au rămas fără ecou.

DailyBusiness
PNL a decis să îl susțină pe Nicușor Dan în turul doi al alegerilor prezidențiale
Spynews
Cum arată cel mai elegant oraș din Europa! Se află în Portugalia și are o frumusețe aparte
Bzi.ro
Câți ani are Ilinca, soția lui George Simion: Nimeni nu se aștepta la asta!
Fanatik.ro
Vești bune pentru clienții din România: magazinul cu produse de 5 lei la raft se extinde în țară
Capital.ro
FUGE George Simion? Cutremur total în România fix după alegeri: Este nevoit...
Playtech.ro
Se schimbă Codul Rutier, triunghiurile reflectorizante nu mai sunt ce au fost odată. Noua dotare obligatorie
DailyBusiness
Marcel Ciolacu: „Am ales ordinea și nu haosul. România trebuie să aibă un președinte care are deja o majoritate parlamentară”
Adevarul
Când și cum a fost racolată jucătoarea de tenis Alexandra Iordache de mafia pariurilor. Fostul său antrenor a dat totul în vileag
wowbiz.ro
Primul tur al alegerilor prezidențiale se poate contesta la CCR. Informații de ultimă oră
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Evz.ro
Rusia se implică în alegerile din România. Kremlinul exultă
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Statul ar putea rămâne fără bani pentru pensii. Avertismentul economiștilor
Cancan.ro
Ce a găsit Piedone la 'sibienii' din Piața Domenii. Unde e făcută, de fapt, 'slănina ardelenească'. Șeful ANPC a crezut că e o glumă
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Marele actor de care România s-a despărțit în lacrimi. A fost cel mai îndrăgit. Nu poate fi uitat
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Traian Băsescu, despre varianta în care George Simion devine președintele României: "Ar fi groaznic"
Lia Olguta Vasilescu, prima reactie despre preluarea sefiei PSD, dupa demisia lui Marcel Ciolacu
MediaFlux
Poate fi învins George Simion în turul 2? Ce poate învăța Nicușor Dan de la Băsescu și Iohannis
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Legendarul Skype a încetat oficial să funcționeze: cum să salvezi chat-urile și fișierele