Carlos „Şacalul” face greva foamei în închisoare

Venezuelanul în vârstă de 62 de ani este deţinut în prezent la închisoarea Sante din Paris, în aşteptarea unui nou proces în perioada 7 noiembrie - 16 decembrie, pentru atentate comise în Franţa în 1982 şi 1983 (soldate cu 11 morţi).
Romania TV
25 oct. 2011, 06:08
Carlos

Ilich Ramirez Sanchez, supranumit Carlos, o figură importantă a terorismului internaţional, „îşi va continua în mod radical greva foamei începută la 18 octombrie” atât timp cât va fi menţinut la izolare, a anunţat avocatul său, Francis Vuillemin.

Venezuelanul în vârstă de 62 de ani este deţinut în prezent la închisoarea Sante din Paris, în aşteptarea unui nou proces în perioada 7 noiembrie – 16 decembrie, pentru atentate comise în Franţa în 1982 şi 1983 (soldate cu 11 morţi).

Într-o scrisoare adresată ministrului Justiţiei şi dată publicităţii, Vuillemin explică această grevă a foamei prin „încălcarea deliberată a drepturilor la apărare ale clientului său de către administraţia penitenciară”, deoarece „computerul lui a fost demontat şi depozitat într-o cutie de carton, fără posibilitatea de a fi instalat în celula de izolare”.

Prin urmare, el „nu poate să vizioneze cele două DVD-uri ale dosarului de instrucţie şi nici CD-urile cu notele sale personale”, adaugă avocatul.

Potrivit unui document al Administraţiei penitenciare (AP), plasarea la izolare a fost decisă în urma interviului pe care Carlos l-a acordat postului de radio Europe 1. Calificat în documentul AP „drept utilizare neconformă a mijloacelor de comunicare cu exteriorul, acest interviu a fost difuzat la 18 octombrie.

„Într-un fel sau altul, Ilich Ramirez Sanchez, va ieşi de la izolare, deoarece deteriorarea stării sale de sănătate va necesita transferul la spital” a adăugat Vuillemin.

Carlos a fost condamnat deja la închisoare pe viaţă în 1997 pentru uciderea, în 1975, a doi poliţişti şi a unui informator la Paris.

 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Româncă, strigăt de disperare, după ce soțul a plecat de acasă! Și-ar fi părăsit familia pentru un alt român, pe care îl consideră “Creatorul”
Fanatik.ro
“Curăț tot!” Neluțu Varga, furios după umilința CFR Cluj – Tromso 0-5. Exclusiv
Capital.ro
Cu ce riscuri ne putem confrunta în următorii ani. Ilie Bolojan vorbește despre ratingul României: Sper să putem trece la o perspectivă stabilă
Playtech.ro
Schimbări pentru elevii care intră în clasa a IX-a. Mai mult timp pentru recapitulare și o materie nouă în locul dirigenției
Adevarul
„Ne-am îmbolnăvit toți”. Coșmarul unor români într-una dintre cele mai populare destinații din Albania: „Apa mirosea a canalizare”
wowbiz.ro
Detalii halucinante în cazul bărbatului găsit îngropat într-o curte din Botoșani! Marinel a fost înjunghiat în inimă, iar concubina lui se numără printre suspecți
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un băiat de 13 ani și-a pierdut viața după ce a mâncat o bucată de brânză contaminată cu E. coli
iamsport.ro
”Pe Nadia am întâlnit-o la mine acasă, era iubita lui Ștefan Bănică”. Brokerul fugar povestește reacția ”Zeiței” când i-a intrat în baie
MediaFlux
Schemă de ajutor pentru români. Guvernul a aprobat un bugetul
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România