Lucrător sezonier în Germania pe timp de pandemie: „E greu, dar merită. E o alegere pe care o faci din raţiuni financiare”

Carmen Mocanu are 51 de ani şi este unul dintre cei 2000 de români care s-au aflat, zilele trecute, pe Aeroportul din Cluj pentru a merge să muncească în Germania. Ea a povestit, pentru Reuters, cum a ajuns să plece în fiecare primăvară din ultimii 15 ani în Germania, la cules de fructe şi legume.
Romania TV
19 apr. 2020, 16:10
Lucrător sezonier în Germania pe timp de pandemie:

De 15 ani, primăvară de primăvară, Carmen Mocanu pleacă în Germania la cules de fructe şi legume. Are 51 de ani, este din Buzău şi lucrează la un azil de bătrâni, unde câştigă 16 euro pe zi.

Când angajatorul din Germania a sunat-o, în aprilie, să meargă să muncească la fermă, Carmen nu a avut nici cea mai mică ezitare, în ciuda pandemiei care a închis în case oamenii din toate colţurile lumii.

Câştigă de 6 ori mai mult decât în România

A plecat şi de data aceasta fără să se gândească la pericole, cu convingerea că va fi tratată mai bine în spitalele din Germania decât în cele din ţara natală. Plus că perspectiva de a câştiga de 6 ori mai mult decât câştiga în România i-a dat cel mai puternic imbold.

Citeşte şi Un român plecat în Germania la cules de sparanghel a murit de coronavirus. Prima reacţie a autorităţilor

Zeci de mii de români sunt așteptați să meargă în Germania şi Marea Britanie la cules de fructe şi legume în săptămânile următoare.

Pe Aeroportul Otopeni, Carmen Mocanu salută feţele cunoscute. Pe mulţi dintre cei care acum aşteaptă să se îmbarce la bordul avioanelor de Dusseldorf şi Rheinmunster femeia îi ştie de la plecările anterioare.

Cu o mască de protecţie în dreptul gurii şi cu mănuşi în mâini, femeia le spune reporterilor că „munca este aceeași ca în România, dar acolo este mult mai bine plătită”. 

Unii sindicaliști germani au avertizat cu privire la riscurile ca unii lucrători sezonieri să nu poată fi plătiți, să fie suprasolicitați și să nu li se acorde o asigurare de sănătate, dar Mocanu spune că nu o preocupă prea tare perspectiva că ar putea fi infectată cu noul coronavirus.

Citeşte şi Un muncitor din Suceava plecat la cules de sparanghel în Germania, dezvăluiri despre condiţiile de muncă: „Suntem mai rău ca la stână”

La sosirea în Germania, toţi lucrătorii sunt supuşi unui control medical, apoi sunt izolaţi de ceilalţi lucrători timp de 14 zile şi, în plus, sunt cazaţi câte doi în cameră în loc de patru, ca până acum.

Munca în străinătate e grea, dar, la final, merită tot efortul

Carmen Mocanu și-a găsit pentru prima dată de muncă în Germania cu ajutorul surorii ei, care e stabilită acolo împreună cu soţul şi cu fiul ei.

La început a fost greu, te doare spatele de la cât te apleci, dar merită în cele din urmă. Este o alegere pe care o faci din raţiuni financiare”, îşi motivează românca decizia de a pleca să muncească în agricultură în Germania.

DailyBusiness
Răsturnare de situaţie, ce se întâmplă cu turul II al alegerilor. ULTIMA ORĂ
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Cum arată casa lui George Simion, din Vrancea? Motivul pentru care locuiește într-un apartament închiriat
Fanatik.ro
Ce să pui peste răsadurile de cartofi dacă vrei să ai o recoltă bogată. Trucul folosit de grădinarii cu experiență
Capital.ro
Devine obligatoriu în România! A venit ordin de la Comisia Europeană: Sunt incompatibile
Playtech.ro
Zonele preferate de căpușe în curte și grădină. Cum le identifici și le elimini
DailyBusiness
Nicușor Dan: Voi participa la orice dezbatere cu George Simion
Adevarul
PSD e împărțit în două tabere. Cine vrea guvernare cu Simion şi cine e de partea lui Nicușor Dan SURSE
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Dezastrul economic prefigurat în România vine cu primele informații oficiale
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Cum prevenim mușcăturile de căpușe. Numărul persoanelor ajunse la spital a crescut față de anii anteriori
Cancan.ro
Pensionarii care trebuie să meargă la Casa de Pensii. Riscă să își piardă beneficiile din mai 2025
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
România a pierdut cea mai iubită actriță. Românii au adorat-o. Era inteligentă, fermecătoare
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Răsturnare de situație în cazul tinerei care s-ar fi speriat de urs și a căzut în lacul Frumoasa. "A târât-o până la stâncă și a aruncat-o în lac"
Câţi ani trebuie să fi fost căsătorit pentru ca soţul supraviețuitor să obţină pensie de urmaş. Legea Pensiilor 2025 este foarte clară din acest punct de vedere
MediaFlux
Statul nu mai are bani pentru toți: Pensiile și salariile, primele pe listă la plată
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Alegerile în aer: contestația-bombă care aruncă România într-o criză democratică