Cărţi pentru copii: Cum să-ţi faci copilul să citească

Desi, in ultimii ani, vorba "Ai carte ai parte" a cazut in derizoriu avand in vedere modelele de succes in viata promovate, parintii trebuie sa gaseasca carti pentru copii si sa-si ajute urmasii sa iubeasca lectura. Nu este un lucru tocmai usor, insa cu ajutorul unor carti pentru copii iti poti atinge obiectivul. Pana la urma cea mai mare avutie a unei natiuni nu are nici o legatura cu resursele naturale de care dispune, care oricum sunt finite, ci de nivelul de pregatire al urmasilor. Iata cateva sfaturi despre cum sa-i faci pe copil sa-si faca din carte cel mai bun prieten.
Alina Costache
05 aug. 2016, 20:14
Cărţi pentru copii: Cum să-ţi faci copilul să citească

Transforma lectura cartilor pentru copii intr-o experienta pentru toate simturile

Este minunat ca o carte sa prinda viata intr-un mod senzorial. Spre exemplu daca personajul principal din poveste mananca o banana sau bea un suc, in momentul in care face aceste lucruri tu sa ai pregatit exact aceleasi elemente si sa-l indemni pe cel mic sa muste din banana sau sa bea o inghititura mare de suc. Astfel cei mici vor asocia gusturile placute cu cititul iar tu vei fi cu un pas mai aproape de indeplinirea obiectivului tau: sa-l inveti sa iubeasca lectura.

Angajati-va intr-o dezbatere inspirata din cartile pentru copii

Iti doresti ca micutii tai sa invete sa abordeze cartile intr-o maniera critica, sa puna sub semnul intrebarii tot ceea ce citeste – de fapt asta inseamna educatie – si nu este niciodata prea devreme pentru a incepe. De exemplu poti intreba un copil de 4 ani: Cine este eroul povestii? Eroul are o problema, care este aceasta?

Citeste continuarea pe SFATULPARINTILOR. RO

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Rinat Ahmetov, investitor la o echipă din România? Miliardarul și-a trimis managerul la Guvern. Planul celui mai bogat ucrainean
Capital.ro
Interdicție pentru proprietarii de locuințe și terenuri. Legea stabilește limite clare chiar și pentru bunul propriu
Playtech.ro
Țările europene unde românii își cumpără tot mai multe case de vacanță. Prețurile încă sunt accesibile
Adevarul
Cum să cureți chiuveta din bucătărie: ghid complet pentru o scurgere fără mirosuri și bacterii
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama lui Robert, adolescentul care s-a stins din viață în curtea școlii, susține că fiul ei putea fi salvat. Femeia neagă că băiatul ar fi avut probleme de sănătate: ,,Copilul mai avea puls”
iamsport.ro
Anamaria Prodan șterge pe jos cu Giovanni Becali: ”Nu mai are jucători nici cât negru sub unghie, dar vorbește de fiecare! Louis Munteanu era al meu, nimeni nu visa vreodată”
MediaFlux
Legea Salarizării se schimbă. Lista cu veniturile pe care le vor câștiga magistrații, profesorii, militarii, polițiștii și medicii
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi