Casa „elastică” îşi poate mări suprafaţa de patru ori VIDEO

O locuința mică, dar cu pereți interiori mobili își poate mari suprafața utilă de patru ori, au explicat specialiștii prezenți la salonul de arhitectură RIFF 2011 de la București.
Romania TV
22 nov. 2011, 18:09
Casa

Ideea casei cu geometrie variabilă aparține arhitectului de origine romană Angelo Silviu Roventa. Acesta a pornit de la un studiu care atestă că, în secolul 21, în Europa Occidentală, locuințele cele mai solicitate vor fi cele pentru una sau două persoane.

Standardele europene impun acum pentru o asemenea locuință o suprafața totală de 50-60 de metri pătrați, față de numai 20 de metri pătrați, cât se considera necesar imediat după cel de-al doilea război mondial.

Arhitectul Roventa a studiat locuința din punctul de vedere al eficienței economice și energetice și a ajuns la soluția configurației mobile. În variantă constructivă clasică, o locuința cu suprafața utilă de 54 de metri pătrați include o baie, o bucătărie, o cameră de zi și un dormitor, fiecare dintre ele având dimensiuni modeste.

Dacă, însă, pereții interiori sunt mobili, baia își poate mari suprafața până la 40 de metri pătrați, ceea ce permite utilizarea ei și că wellness, explică Angelo Roventa.

În momentele în care vrei să te odihnești, dormitorul își poate mari suprafața până la 44 de metri pătrați. Cameră de zi și bucătăria, la rândul lor, își pot mari, alternativ, suprafețele până la 41 de metri pătrați.

Prin însumarea suprafețelor maxime ale tuturor încăperilor, un apartament de 54 de metri pătrați atinge o suprafața locuibila de 220 de metri pătrați. Configurația apartamentului are în total cinci poziții, iar pereții pot fi deplasați cu mare ușurință, chiar de un copil.  Citeşte mai mult pe green-report.ro.

DailyBusiness
Banca Angliei este așteptată să mențină dobânda la 3,75%, în ciuda scumpirii petrolului și gazelor
Spynews
Cum arată curtea Mirelei Vaida. Frumoasa prezentatoare se bucură de o adevărată oază de liniște | GALERIE FOTO
Fanatik.ro
El e noul transfer al lui Dinamo! Fotbalistul de națională care a eliminat FCSB a semnat! Exclusiv
Capital.ro
Vești proaste pentru șoferii români care merg în această țară. Blocaje uriașe pe cele mai circulate autostrăzi
Playtech.ro
Cine trebuie să declare veniturile din străinătate și actele necesare. ANAF a început controalele, ce faci dacă ai primit decizie
Adevarul
Cel mai „liberal” dintre primarii PSD explică cum a făcut reformă, deși legea administrației nu-l obliga
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este Luca, tânărul de 18 de ani care și-a pierdut viața în urma tragediei din Vrancea. Visa la o carieră în medicină
iamsport.ro
Zinedine Zidane, desființat după numirea la naționala Franței: ”Absolut nimic nu-l recomandă pentru acest post! Câștiga trei Ligi cu Zwolle?”
MediaFlux
Mii de bunuri confiscate de ANAF, scoase la vânzare la prețuri mici. Românii vor putea cumpăra și de pe OLX
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România