Casa le-a fost DISTRUSĂ de o STÂNCĂ, dar asigurătorul nu a putut să evalueze paguba din LIPSĂ DE MOTORINĂ

O familie din localitatea hunedoreană Crişcior s-a trezit cu casa distrusă de o stâncă de şase tone prăvălită de pe un versant din cauza ploilor din ultimele zile. Cu bolovanul cu diametru de 2 metri în curte şi cu casa pe jumătate prăbuşită, oamenii s-au trezit că, deşi au casa asigurată, cei de la companie nu au venit să evalueze paguba dintr-un motiv penibil: nu aveau motorină şi au anunţat că nu pot ajunge în zonă până luni.
Romania TV
27 iun. 2014, 12:17
Casa le-a fost DISTRUSĂ de o STÂNCĂ, dar asigurătorul nu a putut să evalueze paguba din LIPSĂ DE MOTORINĂ

O stâncă cu diametrul de doi metri a căzut peste o casă din localitatea Crişcior, din judeţul Hunedoara. Stânca a cărei greutate a fost estimată la 6 tone s-a rostogolit aproape 100 de metri, a căzut în mijlocul şoselei, unde a format un crater de câţiva metri, iar apoi a ricoşat în garduri şi în pereţii unei case. O femeie care se afla în curte în acel moment a scăpat ca prin minune şi a privit neputincioasă cum jumătate din casă îi este dărâmată de bolovanul uriaş.

Acum oamenii se tem că şi o altă stâncă asemănătoare ar putea să se prăvălească peste casele lor. Totuşi, primarul din localitate, Ovidiu Furdui, a asigurat că s-au luat măsuri în acest sens şi că nu se poate vorbi despre un pericol imediat, întrucât stânca aflată încă pe versant este bine îngropată în pământ.

„Acest eveniment este urmare a precipitaţiilor din ultimele zile. Au fost şi cei de la ISU şi zilele astea nu cred că va fi pericol, pentru că cealaltă stâncă, din informaţiile mele, este mai mult îngropată în pământ. Cea care a căzut acum era la suprafaţă. Nu cred că este pericol să se întâmple un eveniment similar. Luni vom încerca să spargem această stâncă, să eliberăm curtea oamenilor, să reparăm şi drumul”, a explicat primarul Ovidiu Furdui, la România TV.

Edilul a precizat că familia a cărei casă a fost avariată va fi ajutată să-şi reconstruiască locuinţa, care era asigurată. Tot el a relatat un aspect halucinant: „Casa era asigurată, dar cei de la asigurări nu au venit pentru că nu aveau motorină. Este ceva… Noi o să îi ajutăm să îşi refacă locuinţa, care din fericire e distrusă doar parţial. O cameră este afectată, iar oamenii locuiesc în continuare acolo”.

DailyBusiness
Compania de stat în care angajații sunt plătiți regește. Șefii încasează lunar 10.000 de euro, iar membrii CA primesc 14.500 de lei pentru fiecare ședință la care participă
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Piedone demască „super-ofertele” înșelătoare din Profi: Cum sunt păcăliți clienții cu promoțiile 5+1 la bere
Fanatik.ro
Cine este bărbatul mort în accidentul horror de pe Centura Bucureştiului. Ionuţ avea 30 de ani şi juca fotbal la o echipă din Teleorman
Capital.ro
Taxă obligatorie pentru șoferi. Anunțul oficial al autorităților. Plata se face exclusiv cu card bancar
Playtech.ro
Top 3 ţări în care se trăieşte cel mai bine. România ocupă locul 44, după Bulgaria
DailyBusiness
De ce mamele aflate în concediu maternal trebuie să plătească CASS. Premierul Ilie Bolojan: „Nu ne mai putem permite să fim o țară de excepții”
Adevarul
Momentul șocant în care o tânără e băgată cu forța într-o mașină, în parcarea unui supermarket din Bacău. Ce a salvat-o
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
Vestea care-l îngrozește pe Putin. Decizia lui Trump schimbă tot
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
kanald.ro
Anda a fost găsită moartă într-o casă cuprinsă de flăcări, în Mureș. Tânăra ar fi fost ucisă înainte de incendiu
Cancan.ro
Stațiunea din România DISTRUSĂ de ape! Marea a inundat zona de plajă, astăzi 😲
Playsport.ro
CALCUL: Cât vor plăti românii pe benzină și motorină de la 1 august, după majorarea accizelor și a TVA-ului
Capital.ro
Se schimbă banii de la 1 ianuarie. Decizia luată de Parlamentul European azi, 8 iulie. Moneda națională NU va mai exista
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV care întoarce toate privirile la 34 de ani e fericită, după ce iubitul cu 11 ani mai mic decât ea a semnat contractul vieții
stirilekanald.ro
VIDEO Accident mortal pe aeroport. Bărbat de 35 de ani, aspirat în motorul unui avion
Atenție, posesori de carduri bancare: riscuri majore pentru conturile voastre!
MediaFlux
Pensii mai mici cu 550 lei. Lista românilor care primesc mai puțini bani, începând cu luna august
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Încă un lot din drumul de mare viteză Craiova – Târgu Jiu face un pas înainte! Cine sunt constructorii interesați