Castelul Corvinilor, subiect pentru seria „Ghost Adventure”

Castelul Corvinilor din Hunedoara reprezintă principalul subiect pentru unul dintre episoadele serialului "Ghost Adventure", difuzat de Travel Channel. Producătorii filmelor documentare urmăresc traseul domnitorului Vlad Ţepeş prin ţara noastră, dar în acelaşi încearcă să afle dacă în sălile monumentului istoric, vechi din secolul XIV, se întâmplă fenomene paranormale.
Roxana Gagiu
16 iul. 2013, 15:59
Castelul Corvinilor, subiect pentru seria

Primele pregătiri pentru filmări au început marţi, urmând ca producătorii documentarului să rămână la castel până joi, 18 iulie. Episodul ce va fi filmat la castelul din Hunedoara va fi difuzat de Travel Channel chiar de Halloween.

„Vedetele Zak Bagans, Nick Groff, Aaron Goodwin şi Billy Tolley vor realiza o serie de interviuri despre istoria şi imaginea Castelului, dar şi despre experienţele speciale trăite în jurul acestuia. De asemenea, cei patru prezentatori vor investiga, în întunericul unei nopţi de vară, cu ajutorul tehnicii de ultimă generaţie, dacă la Castelul Corvinilor există vreo urmă de activitate paranormală”, a declarat marţi directorul Muzeului Castelului Corvinilor, Flavius Tudor, potrivit Agerpres.

În cele trei zile se vor filma reconstituirile unor scene transformate în legende, care sunt legate de Castel. Este vorba de legenda balustradei corului capelei, legenda nişei secrete de lângă Turnul Capistrano, legenda fântânii, legenda trapei din Sala cavalerilor şi legenda corbului.

În acest fel, pe durata filmărilor, la Hunedoara vor „prinde viaţă” nume celebre ale istoriei medievale, cum sunt Vlad Ţepeş, Elisabeta Szilagy, Matei Corvin, Iancu de Hunedoara, personaje care astăzi atrag tot mai mulţi turişti dornici să descopere stilul de viaţă şi modul de gândire de acum câteva secole.

„Fiind vorba despre cea mai urmărită emisiune Travel Channel, atât autorităţile locale, cât şi producătorii români sunt convinşi că promovarea rezultată din acest proiect se va regăsi în numărul tot mai mare de turişti care vor vizita, pe viitor, Castelul Corvinilor”, a apreciat directorul muzeului.

Potrivit acestuia, echipa Travel Channel filmează în România două episoade speciale din seria „Ghost Adventure” şi va rămâne la noi în ţară până pe 21 iulie. Traseul filmărilor urmăreşte drumul marcat în istoria medievală de către domnitorul Ţării Româneşti, Vlad Ţepeş.

În agenda echipei de producţie au fost înscrise astfel oraşul Sighişoara- locul naşterii domnitorului, Curtea Domnească de la Târgovişte – cetatea de scaun a Ţării Româneşti, Cetatea Poenari – locul de refugiu al lui Vlad Ţepeş, Mănăstirea Comana – ctitorie a lui Vlad Ţepeş şi locul unde se se spune că ar fi fost înmormântat, şi Castelul Corvinilor din Hunedoara- locul în care Vlad Ţepeş a fost ţinut prizonier pentru o perioadă care variază de la o lună la şapte ani, în funcţie de însemnările istorice.

Emisiunea „Ghost Adventure” include, în esenţă, o serie de filme documentare care urmăresc, pe tot mapamondul, locuri încărcate de semnificaţii istorice şi mistice, relevante pentru un publicul reţelei Discovery Channel, a explicat Tudor.

DailyBusiness
Ryanair, bonusuri pentru angajații care depistează bagajele de mână neconforme. 2,5 euro pentru fiecare troler supradimensionat
Spynews
Motivul pentru care Claudia Pătrășcanu a dat-o iar în judecată pe Bianca Drăgușanu! Informații și declarații exclusive despre noul proces
Bzi.ro
Dana Săvuică a ajuns pe masa de operație! „Recuperarea implică edem, echimoze și sensibilitate!”
Fanatik.ro
Kostantinos Passaris, criminalul care a terorizat Europa, a dat România în judecată. Statul îi plătește și taxa de timbru
Capital.ro
Elena Udrea, din nou cea mai fericită. Se poate citi iubirea direct pe chipul ei. Totul e filmat (FOTO)
Playtech.ro
Impozitul pe locuințe va crește cu 70% din 2026. Premierul Ilie Bolojan, avertisment pentru primari
Adevarul
De ce avem farmacii la fiecare colț de stradă? România, pacientul anxios cu geanta plină de pastile
wowbiz.ro
Ea este refugiata ucraineancă ucisă cu sânge rece în SUA! Avea 23 de ani și fugise din calea războiului, dar a sfârșit înjunghiată la metrou: „Viața ei a fost curmată mult prea devreme”
Economica.net
Cod roşu în agricultură. Anunţ de la Comisia Europeană pentru România
Prosport.ro
FOTO. Asta e ultima fiță cu Bănel Nicoliță. S-a desfătat cu vin și cu o brunetă
kanald.ro
BREAKING NEWS Incendiu puternic în centrul Bucureștiului! Arde un cunoscut restaurant
Cancan.ro
Fostul ministru al Agriculturii, Petre Daea, divorţează la 76 de ani, după ce și-a bătut soția și a amenințat-o: 'Îți mut dinții, te rup în două!'
iamsport.ro
Aflat la un restaurant din Sibiu, David Popovici i-a șocat pe cei care se aflau în preajma lui. Cum s-a comportat
MediaFlux
După o zi de lucru, președintele Nicușor Dan a plecat din nou în vacanță. Cu familia, la vila de protocol de la Neptun
stirilekanald.ro
„S-a pus în mijlocul căii ferate și făcea cruce” Denisa a murit lovită de tren, în timp ce vorbea cu iubitul la telefon! Declarațiile șocante ale martorilor despre fata de 15 ani
Cine este Andrei, polițistul care l-a prins pe agresorul livratorului nepalez. Ce pedeapsă a primit agresorul