Cât au cheltuit parlamentarii cu deplasările în străinătate, într-o singură lună

Senatul şi Camera Deputaţilor au cheltuit, doar în luna octombrie 2011, 470.000 de lei pentru deplasările în străinătate ale parlamentarilor, vizita cea mai scumpă fiind cea a lui Cristian Diaconescu, în SUA, pentru care a fost alocată suma de 22.464 lei, informează Mediafax.
Romania TV
11 ian. 2012, 13:51
Cât au cheltuit parlamentarii cu deplasările în străinătate, într-o singură lună

Vizitele în străinătate ale deputaţilor din luna octombrie 2011 au costat bugetul Camerei 280.379 lei, adică peste 65.000 de euro, pentru 32 de acţiuni în afara ţării.

Suma cea mai mare alocată a fost de 37.816 lei, la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei, la Strasbourg, la care au participat cinci deputaţi.

Deputaţii au făcut vizite Doha, capitala Quatarului (Ciprian Luca), Varşovia (Marius Spînu şi Tudor Ciuhodaru), Stockholm (Iulian Iancu şi Istvan Antal), Limassol (Dan Zătreanu), Dubrovnik (Rodica Nassar, Victor Paul Dobre şi Miron Ignat), pe lângă destinaţiile uzuale, precum Bruxelles, Paris, Strasbourg.

Korodi Attila, Valeriu Zgonea, Victor Paul Dobre, Iulian Iancu au fost printre deputaţii care au fost, în octombrie 2011, în cel puţin două vizite în străinătate.

Pe lângă deplasările obişnuite, legate de Consiliul Europei, Parlamentul European sau vizitele oficiale, unii deputaţi au participat şi la acţiuni precum Conferinţa Europeană interparlamentară privind spaţiul, Adunarea Parlamentară a Ortodoxiei, Comitetul Internaţional pentru demnitate umană.

Senatul a cheltuit, doar în luna octombrie, 189.620 lei pentru deplasări în străinătate, echivalentul a aproape 45.000 de euro.

Banii au fost alocaţi pentru 31 de deplasări în străinătate.

Cea mai scumpă a fost vizita în SUA a vicepreşedintelui Senatului Cristian Diaconescu. Pentru o săptămână în SUA, Senatul a cheltuit 22.464 lei, din care 2.055 diurnă, 3.133 cazarea şi 17.275 transportul.

Fostul preşedinte al Senatului, Mircea Geoană, a fost într-o vizită de lucru la Bruxelles, suma alocată de Senat pentru cele trei zile fiind de 10.715 lei.

Senatorul PSD Cosmin Nicula a fost cinci zile în Quatar, la o sesiune a comisiei mondiale de etică a ştiinţei tehnologiei, pentru care Senatul a cheltuit 10.850 lei.

Raymond Luca a cheltuit pentru deplasare în SUA, circumscripţia electorală în care a fost ales senator, 7.175 lei.

Sorin Constantin Lazăr a fost singurul senator care a fost în octombrie în două deplasări în străinătate, în Cipru, unde a participat la Forumul Consiliului European pentru viitorul democraţiei, şi în Franţa.

Germania, Franţa şi Belgia au fost principalele destinaţii ale vizitelor în străinătate, însă unii senatori au făcut vizite şi în ţări precum Quatar (Cosmin Nicula), Tunisia (Doina Silistru), Azerbaidjan (Alexandru Mazăre).

DailyBusiness
Fructele au devenit un motiv major pentru care România a văzut o creștere a inflației în iulie
Spynews
Nouă copii, căutați toată noaptea în munți, după ce s-au rătăcit, prin frig și întuneric. În ce stare i-au găsit salvamontiștii | FOTO
Bzi.ro
Andreea Marin arată fabulos la 50 de ani! Cum reușește vedeta să se mențină în formă! Face asta timp de 2 ore pe săptămână – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Momentul în care o femeie îl ia în brațe pe ucigașul soțului ei. Ce-i șoptește la ureche, în fața instanței
Capital.ro
Interzis pentru românii care au casă la curte. Copacii pe care NU ai voie să îi plantezi în grădină
Playtech.ro
TVA la vânzarea unui apartament vechi: când se plătește și ce trebuie să știe proprietarii
Adevarul
Ucrainenii dezvoltă drone „imposibil de bruiat” cu rază de până la 100 km: „Războiul s-a schimbat”
wowbiz.ro
Alertă de inundații în 29 de județe! Hidrologii au emis cod galben de viituri pentru următoarele ore. Care sunt zonele afectate?
Evz.ro
Veste bună pentru turiștii români. Autostradă neîntreruptă din țară până la Marea Adriatică, din toamnă
Prosport.ro
Imaginile verii cu Diana Munteanu în costum de baie
kanald.ro
O femeie a fost înjunghiată de fostul ei iubit într-un centru maternal din Călărași
Cancan.ro
ALERTĂ în România: se ÎNTÂMPLĂ de la 00! Nu ieșiți din case
iamsport.ro
Suporterii Rapidului refuză să-l comemoreze pe Ion Iliescu. "Mai bine mort decât comunist!"
MediaFlux
536 de lei, la pensie. Anunț oficial de la Casa Națională de Pensii Publice
stirilekanald.ro
Ilie Bolojan, apel public pentru adoptarea pachetului 2 de măsuri: ”Nu există altă soluție”. Ce le-a transmis colegilor de coaliție: ”La veștile proaste rămân foarte puțini”
FURTUNĂ ELECTRICĂ în România. Se va răci brusc, vor fi furtuni puternice