Cât au cheltuit partidele pentru un vot la parlamentare. AUR a folosit cel mai bine banii, în timp ce Pro România a plătit cel mai mult

Comparând suma cheltuită de fiecare partid cu numărul de voturi primite, cel mai bun raport cost-beneficiu l-a avut AUR, cu 1,4 lei pentru un vot, iar cea mai mare investiție în vot a făcut-o Pro România peste 50 de lei pe vot.
George Russo
12 mai 2021, 09:17
Cât au cheltuit partidele pentru un vot la parlamentare. AUR a folosit cel mai bine banii, în timp ce Pro România a plătit cel mai mult

Partidul lui Victor Ponta (Pro România) a obținut aproape 490.000 de voturi pentru Senat si Camera Deputatilor, și a cerut de la Autoritatea Electorală Permanentă peste 28 de milioane de lei rambursare. Asta înseamnă 57 de lei pentru fiecare vot primit. Și nici nu a intrat în Parlament.

La fel de păgubos a lucrat și PMP. A dat 34 de lei pentru un vot AUR și UDMR sunt exemple la ‘Manageri de top.’ Au cheltuit doar 1,4 și respectiv 5 lei pentru fiecare vot primit. Alianța USR-PLUS a cheltuit 8 lei pentru un vot, PNL și PSD aproape aceeași sumă, de 12 lei, respectiv 12,5 lei pentru fiecare vot, scrie Ziare.com.

Cât a investit fiecare partid pentru un vot. Pro România a avut cel mai păgubos management

A.U.R – 1,4 lei
UDMR – 5 lei
USR-PLUS – 8 lei
PNL – 12 lei
PSD – 12,5 lei
PMP – 34 lei
PRO România – 57 lei

Partidele parlamentare primesc de la stat subvenţii mult mai mari decât cele care nu au atins pragul electoral pentru intrarea în Parlament.

SUBVENȚII 2021

PSD – 30.171.546 lei
PNL – 25.577.875 lei
USR – 9.113.136 lei
AUR – 6.106.481 lei
PMP – 1.578.599 lei
PLUS – 4.675.352 lei
Pro România – 1.140.568 lei
TOTAL – 78.363.557 lei – 15.992.562 euro

Citeşte şi: Traian Băsescu, reacţie după demiterea şefilor de la TVR şi Radio România: Se face o greşeală. E greu să o înlocuieşti pe Doina Gradea cu un reporter de teren din provincie!

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Apariție de senzație pentru fosta soție a acționarului de la Dinamo. Angela Martini a furat toată atenția
Capital.ro
O mare doamnă a filmului ne-a părăsit. A fost soția unui actor celebru. Fiul său a confirmat vestea tristă
Playtech.ro
Cum protejezi trandafirii de afide înainte ca insectele să distrugă bobocii și frunzele
Adevarul
Restaurantul lui Pescobar din Londra, închis din cauza restanțelor la chirie
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama lui Robert, adolescentul care s-a stins din viață în curtea școlii, susține că fiul ei putea fi salvat. Femeia neagă că băiatul ar fi avut probleme de sănătate: ,,Copilul mai avea puls”
iamsport.ro
Anamaria Prodan șterge pe jos cu Giovanni Becali: ”Nu mai are jucători nici cât negru sub unghie, dar vorbește de fiecare! Louis Munteanu era al meu, nimeni nu visa vreodată”
MediaFlux
Anunțul Casei de Pensii pentru milioane de români! Cum se face cont online CNPP pentru asigurații sistemului public de pensii
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi