Cât cere un român pe o maşină cu un kilometraj record. Cum au reacţionat românii pe internet: „A mers până la Lună şi înapoi şi a făcut înconjurul Pământului”

Un anunț recent de vânzare a unei mașini second-hand, postat de un român, a stârnit un val de discuții pe internet și a devenit rapid viral. Motivul? Kilometrajul impresionant și suma neașteptat de mare cerută pentru o mașină care a parcurs o distanţă record.
Filip Stan
12 iun. 2024, 19:06
Cât cere un român pe o maşină cu un kilometraj record. Cum au reacţionat românii pe internet:

Pe platforma Reddit, un utilizator a distribuit anunțul care a captat imediat atenția internauților. Mașina, un Volkswagen Passat fabricat în 2011, a parcurs nu mai puțin de 930.000 de kilometri. În ciuda acestui kilometraj impresionant, proprietarul cere 4.250 de euro pentru vehicul.

Descrierea mașinii este sinceră și directă. Vânzătorul nu ascunde faptul că mașina nu mai funcționează la capacitatea de altădată și că se aude un zgomot în timpul conducerii, zgomot pe care îl atribuie unui posibil defect la rulmenți. Iată cum sună o parte din anunțul postat pe site-ul OLX:

„Vând Volkswagen Passat fabricată în 2011. 930.000 km. Mașina merge, frânează. Din păcate, nu mai are toată puterea pe care o avea cândva. Se aude un zgomot când conduci, probabil vreun rulment.”

Anunțul nu a trecut neobservat și a generat o serie de comentarii, atât amuzante, cât și critice. Unii internauți au lăudat sinceritatea vânzătorului și au apreciat faptul că mașina a reușit să atingă un asemenea kilometraj, sugerând că acest lucru este o dovadă a grijii și întreținerii adecvate:

Citeşte şi: Apa gratis în restaurante, o amenințare pentru cei din HoReCa. Legea care destabilizează profiturile patronilor: „Apa de la robinet costă. La fel costă și serviciul și paharul”

„Merită banii. Dacă a rezistat atât înseamnă că a avut grijă de ea.”

Alții au făcut haz de neobișnuita cerere de preț, considerând că suma de 4.250 de euro este mult prea mare pentru o mașină cu un astfel de kilometraj:

„Arată mai bine decât multe mașini cu km aia „magici” de 190.000.”

„La ce scrie acolo, pentru ce cere 4.250 de euro pe ea? Ne-am pierdut mințile.”

Unele comentarii au fost de-a dreptul hilare, făcând referire la distanțele uriașe parcurse de mașină:

„A mers până la Lună și înapoi, și a făcut înconjurul Pământului.”

„Nu știți voi, soția sa e de pe Marte și mai face naveta din când în când…”

Citeşte şi: „Picnic” la înălțime. Doi români s-au filmat în timp ce mâncau cârnați și roșii în avion. Internauții s-au arătat dezgustați de gustarea aeriană: „Ăștia sunt patrioții AUR și Șoșoacă”

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Când se vând biletele la Dinamo – FCSB. Anunț oficial: „Doar dacă am juca în Ghencea, am atenta la istoria clubului!”. Exclusiv
Capital.ro
Noua lege a salarizării bugetarilor. Cum se modifică salariile bugetarilor? Beneficiile care dispar din sistemul public
Playtech.ro
La 90 de ani, este cea mai vârstnică studentă din România. Merge zilnic la facultate și visează deja la masterat: „Viața e frumoasă și trebuie trăită”
Adevarul
Japonia testează un avion de pasageri de cel puțin două ori mai rapid decât legendarul Concorde. Două ore de la Tokyo în SUA
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andreea Micu, o tânără interpretă de muzică populară, s-a stins din viață la doar 17 ani. Artistei i s-a făcut rău înainte de un spectacol: ,,Andreea noastră nu mai cântă”
iamsport.ro
”Mâine pleci acasă!”. L-a sfidat în față pe Gică Hagi, iar ”Regele” s-a înfuriat: ”E prima oară în cariera mea!”
MediaFlux
A treia aflare a Capului Sfântului Ioan Botezatorul. Rugăciune în această zi de sărbătoare
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi