Cât cheltuie pe mâncare preşedintele PSD şi ministrul Muncii. Marcel Ciolacu şi Marius Budăi au vorbit despre scumpirea alimentelor: „Ce cumpăram cu 35 de lei, acum costă 50”

Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, şi ministrul Muncii, Marius Budăi, au fost întrebaţi într-o conferinţă de presă care a avut loc în judeţul Braşov, cât cheltuie pe coşul zilnic de cumpărături, cei doi afirmând că preţurile au crescut simţitor.
Daniel Spătaru
10 apr. 2022, 09:57
Cât cheltuie pe mâncare preşedintele PSD şi ministrul Muncii. Marcel Ciolacu şi Marius Budăi au vorbit despre scumpirea alimentelor:

Marcel Ciolacu a declarat că ceea ce înainte de perioada scumpirilor costa 35 de lei, acum costă 50 de lei. „De obicei ce cumpăram cu 35 de lei, acum te  încadrezi la 50 de lei„, a răspuns preşedintele PSD.

La rândul său, Marius Budăi a declarat că preţul uneiului a ajuns la 11-12 lei. „Uleiul a depăşit 10 lei, este chiar 11-12 lei. Obişnuiesc să merg cu soţia mea la cumpărături în fiecare sâmbătă sau duminică, când sunt la Botoşani. Din păcate, ce cumpăram cu 200 de lei, cumpărăm acum cu circa 300-350 lei.

Citeşte şi Un nou val de scumpiri în România în perioada următoare. Avertismentul BNR

De aceea avem acest pachet de măsuri. Sunt vreo 12 milioane de cetăţeni români care vor fi  într-un mod sau altul beneficiari ai acestui pachet social„, a afirmat ministrul Muncii, într-o conferinţă de presă comună susţinută cu Marcel Ciolacu, la Cheile Grădiştei.

Liderii coaliţiei vor prezenta, luni, într-o conferinţă de presă comună, măsurile pentru protejarea populaţiei.

Purtătorul de cuvânt al Guvernului condus de Nicolae Ciucă, Dan Cărbunaru, a anunţat marți, 5 aprilie, că în şedinţa de coaliție de la Palatul Victoria s-a analizat forma finală a pachetului de măsuri economice şi sociale pentru protejarea populației, iar liderii coaliţiei de guvernare vor prezenta luni, 11 aprilie, măsurile pe care le va implementa Executivul.

Citeşte şi Preţul mielului creşte înainte de Paşte 2022: Este cu peste 9% mai scump decât anul trecut la poarta fermelor. Se anunţă SCUMPIRI în industria prelucrătoare, construcţii şi comerţul cu amănuntul

DailyBusiness
Ce să NU faci niciodată la un interviu de angajare. Cea mai importantă întrebare pe care ar trebui să o pui: „Îți arată adevărul dincolo de aparențe”
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Ce spunea ambasadorul URSS la București despre români, în 1965: „Deşi România este o ţară săracă, totuşi face pe nebuna. O să vă vindeţi complet imperialiştilor“
Capital.ro
Obligatoriu pentru proprietarii de apartamente. Trebuie să transmită asociației de proprietari
Playtech.ro
Trebuie sau nu să speli carnea de pui înainte de gătire? Avertismentul experților în siguranță alimentară
DailyBusiness
România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”
Adevarul
Pensionarii, îngenuncheați de măsurile de austeritate. Analist: „Statul ar fi trebuit să fie primul afectat”
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Mașina hibrid care face valuri. Prețul noului model nu are concurență
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
kanald.ro
Cutremur azi dimineață în România! În ce zonă s-a produs seismul
Cancan.ro
Dublă tragedie la Iași! Mamă și fiu, morți după ce au consumat acest aliment
Playsport.ro
Băiat de 8 ani, găsit trăind printre câini. Nu știe să vorbească, comunică doar prin lătrat și...
Capital.ro
A murit marea actriță. A fost una dintre cele mai frumoase și iubite artiste
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
stirilekanald.ro
Dentistul care și-a otrăvit soția cu venin de șarpe a primit o veste teribilă după gratii
Primul semn neobișnuit de cancer de colon, potrivit medicilor
MediaFlux
Istoria fascinantă a Palatului Kiseleff, clădirea unde funcționează EXIM Bank și e mărul disordiei între premierul Bolojan și RAPPS
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Financial Times: Unirea dintre „urs” și „dragon” sperie Occidentul. Cum îl poate folosi Xi pe Putin