Cât costă murăturile în Piața Obor din Capitală. Prețurile i-au speriat pe clienți: ”Hreanul crește singur în pământ, băgați-vă mințile-n cap”

Este sezonul murăturilor, iar în piețe este forfotă mare. Comercianții profită de această perioadă și vând cu prețuri uriașe gogonelele, gogoșarii sau castraveții, spre nemulțumirea clienților.
Alina Costache
16 oct. 2025, 08:55
Cât costă murăturile în Piața Obor din Capitală. Prețurile i-au speriat pe clienți: ”Hreanul crește singur în pământ, băgați-vă mințile-n cap”

Cât costă murăturile în Piața Obor. Clienții se plâng că acestea au ajuns să coste mai mult decât un kilogram de carne. La rândul lor, comercianții se apără și spun că dacă ar vinde mai ieftin nu le-ar mai rămâne nimic.

Cu cât vând comercianții murăturile în Piața Obor

Tarabele din Piața Obor din Capitală sunt pline de marfă, astfel că gospodinele au de unde alege iar prețurile sunt pe măsura cererii. De exemplu, un comerciant care se laudă cu marfă românească, de la Dâmbovița, vinde kilogramul de varză cu 2,99 de lei. Prețurile gogonelelor variază între 3 și 4,5 lei kilogramul sau 20 de lei sacul, scrie Libertatea.ro.

Citește și Promoții imbatabile în magazinele Action. Românii sunt invitați să cumpere de pe-acum pentru sărbători, la prețuri începând de la 4 lei

În apărarea lor, comercianții dau vina pe scumpirile din ultima perioadă pentru prețul destul de mare al murăturilor.

„Motorina s-a scumpit, curentul la fel. Ce să mai lăsăm din preț, că nu mai rămâne nimic pentru noi?”, spune un comerciant care a venit tocmai din Buzău pentru a-și vinde marfa.

Din cauza prețurilor ridicate, multe dintre gospodine spun că anul acesta vor pune mai puține murături față de alți ani.

„Anul trecut am pus trei butoaie. Acum pun doar unul. Ți-e milă să renunți, dar nu mai poți ține pasul. Totul e scump, și nici vremea nu ne mai ajută. Plus că e chinuială să pui murăturile. Chiar dacă stau colo, peste drum, la intersecție, tot e greu să car cu plasa câte 5-6 verze…”, spune o gospodină aflată la cumpărături.

Un kilogram de castraveți costă anul acesta între 9-10 lei, iar gogoșarii se vând cu 7 lei. Prețul hreanului i-a șocat cel mai mulți pe clienți. Acesta costă 40 de lei la majoritatea tarabelor.

„Hreanul 40 de lei?! Rasolul de porc e la 14, am înnebunit?! Crește singur în pământ, băgați-vă mințile-n cap…”, spune o gospodină din piață.

Citește și Prețuri semnificativ mai mici la alimente în Germania decât în alte țări ale Europei. Ce a cumpărat o româncă de 116 euro din supermarket: „Nu vă mai mirați că pleacă românii din țară. Este bătaie de joc”

 

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
O asistentă de 23 de ani a fost găsită moartă în timpul turei, într-un spital privat din Constanța. Tânăra abia venise la serviciu
Fanatik.ro
Ce s-a ales de jucătorul care a evoluat alături de Messi, Neymar, Iniesta și Suarez la Barcelona. Ce face acum pentru bani
Capital.ro
Vestea cea mare despre pensiile românilor. Florin Manole a anunțat când va crește punctul de pensie
Playtech.ro
Cum cureți corect ustensilele de lemn și trucul care le prelungește viața în bucătărie
Adevarul
Iranul, în genunchi. Cum au reușit Israelul și SUA să lovească în inima regimului iranian. Superioritatea informațională, cheia operațiunii
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
”Blestemul FCSB te va urmări!”. Fostul finanțator din Liga 1, convins că o candidată la titlu se va ”scufunda definitiv”
MediaFlux
Horoscopul Săptămânii 2 – 8 Martie 2026. Ce rezervă astrele pentru fiecare zodie
stirilekanald.ro
28 de elevi din Focșani și profesoarele lor, blocați în Dubai după închiderea spațiului aerian
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj