Cât costă un mic la Târgul de Crăciun. Românii se plâng de prețurile exorbitante cerute de comercianți

Târgurile de Crăciun din București și din marile orașe ale țării și-au deschis deja porțile. Până la Crăciun, românii, dar și turiștii străini pot merge la târguri și să intre în atmosfera de sărbătoare. Trebuie însă să-ți pregătească și un buget generos. În multe astfel de târguri, prețurile produselor comercializate sunt destul de piperate.
Alina Costache
01 dec. 2024, 14:57
Cât costă un mic la Târgul de Crăciun. Românii se plâng de prețurile exorbitante cerute de comercianți

În România, s-a dat startul sărbătorilor de iarnă. În marile orașe din România, atmosfera de sărbătoare s-a instalat deja. S-au aprins luminițele pe străzi. Mai multe târguri de Crăciun s-au deschis în București și în marile orașe. Mulți români care au mers zilele acestea la târgurile de Crăciun se plâng de prețurile exagerate practicate de comercianți.

Citește și: Cea mai bună piftie de Crăciun. Ce pun gospodinele din Moldova la final în răcituri, ingredientul secret care face toată diferența

 

Cât costă un mic la Târgul de Crăciun de la Timișoara

În Timișoara, Târgul de Crăciun s-a deschis chiar de Sfântul Andrei. Decorul este unul de poveste, iar comercianții au pregătit fel de fel de preparate. Cele mai gustoase mâncăruri tradiționale și nu numai sunt pregătite în fiecare zi pentru cei care trec pragul celor trei piețe mari din centrul orașului. Oferta culinară este una bogată, dar se pare că și prețurile sunt pe măsură.

Pentru un mic, vizitatorii Târgului de Crăciun din Timișoara vor plăti 7 lei, scrie Fanatik.ro. Și dacă pe lângă mici mai vreți și pâine trebuie să mai scoateți 1 leu din buzunar. Tot la târg, un kilogram de tobă costă între 40-70 de lei, iar un kilogram de jumări ajunge la 40 de lei.

Citește și: Cât costă o porție de iahnie de fasole și un pahar de vin fiert la Târgul de Crăciun din Drumul Taberei

La fel de scumpi sunt și cârnații, între 50 și 80 de lei. Șunca de casă se vinde cu 70 de lei pentru un singur kilogram, în timp ce șoriciul se vinde cu cel puțin 100 lei kilogramu.

Tot de la târgul de Crăciun puteți cumpăra și brânzeturi. Un kilogram de telemea de vacă se vinde cu 40 de lei, iar brânza de burduf costă 80 lei/ kg.

Un kurtos se vinde la târgul de Crăciunde la Timișoara cu 25 de lei.

 

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
Francisca și TJ Miles au aflat sexul bebelușului! Cele mai emoționante imagini cu cei doi
Fanatik.ro
Cine este ministrul din guvernul Bolojan care a trecut în declarația de avere cadouri de 40.000 de euro pentru copiii săi. De unde provin banii
Capital.ro
Permis de conducere digital. Șoferii au nevoie doar de telefon. Ce se întâmplă în UE, inclusiv România, cu vechile documente
Playtech.ro
Are sau nu dreptul angajatorul să te concedieze după ce revii din concediul de creștere copil. Ce spune legea
Adevarul
O femeie care susținea că o statuie a Fecioarei Maria plânge cu lacrimi de sânge, trimisă în judecată pentru fraudă. A strâns 365.000 de euro din donații
wowbiz.ro
Ea este femeia care i-a stat alături lui Horia Moculescu în ultimele clipe de viață! Compozitorul s-a stins abia după sosirea ei la spital: „Am știut că mă va aștepta”
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Tatăl bărbatului care a i-a luat viața Mihaelei, tânăra mămică din Teleorman, a fost arestat: „Nu-mi pare rău de ea!”. Știa de planul pus la cale de fiul lui și nu regretă fapta comisă de acesta
iamsport.ro
L-a desființat pe Gică Hagi: ”Pentru ce să fie «Rege»? N-a câștigat niciun trofeu. Aia e Generația de Aur?”
MediaFlux
Pensiile NU mai cresc. Senatul a respins definitiv o modificare la legea pensiilor
stirilekanald.ro
Anunț important pentru românii cu probleme de sănătate!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume