Cât de sănătoasă eşti în funcţie de cât de des faci sex într-o lună

Sexul este benefic sanatatii, dar cam cat de des ar trebui sa avem parte de nopti fierbinti pentru a avea o sanatate de fier?
Alina Costache
20 nov. 2013, 07:25
Cât de sănătoasă eşti în funcţie de cât de des faci sex într-o lună

Deloc

Daca trece luna si tu nu ai facut sex, sanatatea ta este in pericol. De ce? In primul, creste tensiunea generata de nesatisfacerea nevoilor sexuale. Creste tensiunea in musculatura, iar daca nici nu faci sport, tonusul tau va avea de suferit. Totodata, lipsa sexului este asociata cu cresterea tensiunii arteriale. Mai mult, pe fondul unui dezechilibru hormonal, poti sa intampini probleme si pe partea emotionala si psihica. Poti suferi de schimbari bruste de stare de spirit si de episoade de depresie. Nu exista un pericol major la care te expui lasand sa treaca luna fara sex, ci la o varietate de mici riscul care decurg unele din celelalte si, adunate laolalta, risca sa te destabilizeze psihic, emotional si fizic.

Citeşte şi: HOROSCOP SEXUAL: Cât să aştepţi până faci sex cu el, în funcţie de zodia lui

Intre 1 si 3 ori pe luna

Daca faci sex o data pana la trei dati pe luna, organismul tau are totusi o minima eliberare, descatusare hormonala, emotionala si chiar musculara. Insa nu este suficient pentru a beneficia de ce-i mai bun de pe urma sexului: mai exact, de avantajele lui asupra starii de sanatate.

Intre 4 si 9 ori pe luna

Cei care fac sex intre patru si noua dati, asadar cel putin o data pe saptamana, se bucura de beneficiile sexului asupra sanatatii. Au sistemul imunitar mai intarit decat al persoanelor care fac sex mai rar, sufera de mai rar de hipertensiune arteriale si au parte de descatusarea emotionala si fizica de care orice orm are nevoie.

Citeste mai mult pe lyla.ro

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
O asistentă de 23 de ani a fost găsită moartă în timpul turei, într-un spital privat din Constanța. Tânăra abia venise la serviciu
Fanatik.ro
Decizie șoc: amendat de Gigi Becali cu 20.000 de euro și scos din primul „11” înainte de UTA – FCSB. Exclusiv
Capital.ro
A murit cel mai iubit actor. Doliu în teatru, film și televiziune. A avut o carieră de peste șase decenii
Playtech.ro
Când se răcește din nou vremea. Primăvara cu temperaturi ridicate se încheie rapid
Adevarul
Riscă Iran să fie noul Vietnam al Americii? Expert în Orientul Mijlociu: „Au multe capacități necunoscute și rachete puternice”
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
Discursul lui Valentin Ceaușescu a schimbat pentru totdeauna fotbalul românesc: ”Stăteam și ne bufnea râsul. Cum să spui asta?”
MediaFlux
Iranul a confirmat moartea ayatollahului Ali Khamenei. UPDATE Lider suprem interimar la Teheran
stirilekanald.ro
28 de elevi din Focșani și profesoarele lor, blocați în Dubai după închiderea spațiului aerian
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj