Cât timp petrec românii online

Tinerii cu vârsta cuprinsă între 16 şi 24 ani şi persoanele cu studii superioare folosesc Internetul în proporţie de peste 90%, procentaj care scade pe măsură ce vârsta utilizatorilor creşte, potrivit datelor dintr-un studiu realizat de compania de cercetare 360insights, informeză Mediafax.
Romania TV
08 dec. 2011, 16:10
Cât timp petrec românii online

„Cei mai mari fani ai Internetului sunt tinerii (16-24 ani), 97% dintre ei navigand frecvent în mediul virtual. De fapt, penetrarea Internetului este invers proporţională cu vârsta. Cu cât aceasta din urmă creşte cu atât e mai mică incidenţa. Totuşi, printre cei de vârstă medie (25-44 ani), mediul online rămâne popular, înregistrând o penetrare de peste 70%. Într-adevăr, printre vârstnici găsim mai puţini utilizatori, dar şi în rândul lor rata depăşeşte 30%”, spun reprezentanţii 360insights.

Şi nivelul educaţiei este un factor care influenţeaza deschiderea persoanelor către utilizarea Internetului. Persoanele mai educate folosesc într-o măsura mai mare Internetul, procentajul ajungând în cazul celor cu studii superioare la 93%.

„O corelaţie similară este evidentă urmărind treptele de venit. Un nivel ridicat al acestora corespunde unei incidenţe mai mari a Internetului, acesta înregistrând o utilizare de 87% în rândul celor cu câştiguri ridicate”, potrivit studiului.

Dependenţa de Internet a românilor este evidenţiată şi de frecvenţa de utilizare, activităţile online fiind nelipsite de pe agenda zilnică.

„Astfel, dintre toţi cei care utilizează Internetul, 79% sunt online zilnic. Acest lucru demonstrează că cei care descoperă acest spaţiu virtual îl îmbrăţişează pe deplin, incluzând sesiunile online în rutina de zi cu zi. Mai mult, 96% dintre internauţi navighează săptămânal în spaţiul online. Deci, doar 4% din cei care au descoperit Internetul îl utilizează mai rar de o dată pe săptămână”, potrivit reprezentanţilor 360insights.

Studiul este reprezenativ la nivel urban, a fost realizat în luna august, pe un eşantion de 800 de persoane, femei şi bărbaţi, între 16 şi 64 de ani.

 

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Obiceiul pe care îl are Ion Țiriac. Ce își spune miliardarul în momentul în care se uită în oglindă
Capital.ro
Asociația de proprietari decide! Devine obligatoriu pentru toți proprietarii de apartamente
Playtech.ro
Picioare calde iarna, chiar și la ger: trucul militarilor, cum folosesc folia de aluminiu
Adevarul
Cum a reușit o brigadă fondată de un miliardar ucrainean să dea o lovitură decisivă forțelor lui Putin la Kupiansk
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Sergiu, tânărul împușcat în Italia a fost înmormântat! Imaginile DURERII cu momentul în care mam... Vezi mai mult
iamsport.ro
BREAKING | Rivala din SuperLiga 'încearcă să îl deturneze' pe Moruțan din drumul spre Rapid: 'Așa am auzit'
MediaFlux
Cornel Palade a rămas fără bani, așa că a mai schimbat niște euro. Actorul și-a scos soția la mall și a invitat-o la farmacie FOTO și VIDEO PAPARAZZI
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend