Cătălin Botezatu continuă să impresioneze prin ritmul alert al activităților sale. După participări la evenimente de modă în Londra, Malta, Oradea, Arad și Timișoara, celebrul designer a ales să închirieze un elicopter pentru a ajunge în timp util la Young Island Festival, organizat pe Insula de Agrement din Bacău. Zborul de la Arad la Bacău a durat aproximativ două ore și jumătate. Deși aterizarea a fost întârziată pentru scurt timp din cauza condițiilor meteo, Cătălin Botezatu a coborât din elicopter în aceeași formă impecabilă cu care și-a obișnuit admiratorii.
La manșa aparatului s-a aflat Dumi Val, un prieten apropiat al designerului și pilot în care acesta spune că are deplină încredere.
„A fost un zbor destul de lung, noroc cu prietenul meu, Dumi Val, care este un profesionist și îl cunosc de foarte mult timp. A fost drumul lung pentru că am traversat toată țara, dar eu zic că a meritat. Nu e o fiță, dar atunci când trebuie să ajung la destinație folosesc elicopterul atât în România, cât și peste hotare. Ultima oară am mers la Courchevel! Deocamdată prima oară ies din elicopter cu fructele astea, ca să mă vitaminizez. Elicopterul e plin cu bagaje. Cele două locuri pentru pasageri au fost ocupate de bagajele mele și de fructe”, a declarat Cătălin Botezatu, citat de Libertatea.

Designerul a mărturisit că unul dintre motivele principale pentru care și-a dorit să ajungă la Bacău a fost revederea cu buna sa prietenă, Loredana Groza, care s-a numărat printre artiștii invitați să urce pe scena festivalului.
„Vin direct de la Arad aici, la acest minunat festival, unde abia aștept să mă distrez și să o văd pe Lore, pentru că am vorbit cu ea. Și mi-a zis: «Iubire, nu vii?». Și i-am zis cum să nu vin eu să o văd pe iubita mea, Lore, dar bineînțeles să îi văd și pe ceilalți interpreți, DJ, să ne distrăm? Am văzut ce nebunie a fost în primele două seri și vreau să mă distrez în ultimele două seri așa, ca în tinerețe”, a mărturisit Cătălin Botezatu.
Ritmul obositor al ultimelor săptămâni nu pare să îl încetinească pe designer, care recunoaște că munca este cea care îl menține activ și conectat cu publicul său. Chiar dacă recunoaște că în ultima lună a dormit foarte puțin, Cătălin Botezatu spune că energia îi este dată de proiectele în care este implicat și de întâlnirile cu fanii.
