Cătălin Drulă anunţă ca a fost semnat contractul pentru construcţia drumului care face legătura între Oradea şi A3

Ministrul Transporturilor, Cătălin Drulă, a anunţat că a fost semnat un contract în valoare de 545 de milioane de lei pentru proiectarea şi construcţia drumului care va face legătura între Oradea şi Autostrada A3.
Loredana Brumă
21 iul. 2021, 14:17
Cătălin Drulă anunţă ca a fost semnat contractul pentru construcţia drumului care face legătura între Oradea şi A3
Cătălin Drulă anunţă ca a fost semnat contractul pentru construcţia drumului care face legătura între Oradea şi A3

Cătălin Drulă anunţă ca a fost semnat contractul pentru construcţia drumului care face legătura între Oradea şi A3. Ministrul Transporturilor a mai precizat că lucrările ar putea fi finalizate înainte de 2023, termen prevăzut în contract.

Cătălin Drulă anunţă ca a fost semnat contractul pentru construcţia drumului care face legătura între Oradea şi A3

Citeşte şi Pot începe lucrările la autostrada Piteşti – Curtea de Argeş. Anunţul lui Cătălin Drulă: „Constructorul a început mobilizarea”

Ministrul Transporturilor, Cătălin Drulă, a anunţat că a fost semnat contractul cu antreprenorul austriac ce se va ocupa de coostrucţia drumului care face legătura între centura municipiului Oradea şi Autostrada A3.

„Am luat parte azi la semnarea contractului pentru proiectarea şi execuţia drumului care va face legătura dintre Centura Oradea (Calea Sântandrei) şi Autostrada A3 Transilvania, la Borş”, a scris ministrul pe Facebook.

Drulă a mai precizat că drumul de 19 kilometri va fi construit la profil de drum expres pe 13 kilometri, iar, pe 6 kilometri, la profil de drum naţional cu 4 benzi. Acest drum va cuprinde 3 noduri rutiere, respectiv 12 poduri, pasaje şi viaducte.

„Contractul valorează 545 de milioane de lei, prin finanţare europeană, iar ca termene avem 6 luni pentru proiectare şi 24 de luni pentru execuţie. Am discutat cu antreprenorul austriac şi am obţinut promisiunea acestuia că lucrările vor fi gata chiar mai repede de termenul contractual, în 2023. Legăturile centrelor urbane la reţeaua de autostrăzi sunt o prioritate pentru echipa noastră”, a mai explicat ministrul.

Citeşte şi Cătălin Drulă: A fost emisă autorizaţia de construire pentru ultimii 15 km de drumuri de legătură cu Podul de la Brăila

 

 

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
De unde lucrează Gabriela Cristea. Vedeta a recunoscut că nu îi place munca la birou
Fanatik.ro
Ce se află, de fapt, în spatele raportului BNR. Avertisment dur pentru români: taxe până la 300%, impozite duble la mașini și inflație scăpată de sub control
Capital.ro
Moneda națională care va deveni istorie. Iese complet din circulație după 31 ianuarie 2026. Va fi înlocuită cu euro
Playtech.ro
La ce oră intră pensia în cont, în funcție de bancă. Unele virează banii de la 6 dimineața, altele abia după prânz
Adevarul
Pachetul 2 de austeritate vine cu noutăți: datornicii la stat nu vor mai putea cumpăra mașini sau case, iar păcănelele ajung la mâna primarilor
wowbiz.ro
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Un nou magazin cu preţuri mici se deschide. 1.500 de produse sub 5 lei
kanald.ro
S-a stins din viață bunicuța care și-a dus nepotul la festivalul „Beach, Please!” în 2025. Avea 73 de ani și primise deja bilet pentru anul viitor
iamsport.ro
Lucescu și-a ieșit din minți la conferință: ”Ce am făcut eu în carieră nu vor face ei în 2.000 de ani! Găsesc acuzații cu Securitatea și...” + De ce nu l-ar fi convocat pe Stanciu
MediaFlux
Șoferii români își pot suspenda asigurările RCA. Ce condiție există
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume