Câți bani câștigă ospătarii din Mamaia Nord. Salarii, dar mai ales bacșișuri grase în sezonul estival

Se pot face bani frumoși inclusiv în România, chiar în domeniul HORECA. Cetățenii care nu doresc să facă ospătărie în vestul Europei merg în Mamaia Nord, unde bacșișul este foarte generos.
Filip Stan
18 iun. 2023, 20:18
Câți bani câștigă ospătarii din Mamaia Nord. Salarii, dar mai ales bacșișuri grase în sezonul estival

Nici bacșișurile, nici salariile nu sunt de neglijat în domeniul HORECA, pentru chelnerii din Mamaia Nord. În „stațiunea de lux” de la Marea Neagră, salariile nete sunt între 500 și 900 de euro, la care se adaugă bacșișuri de 1.000 – 2.000 de euro.

Mai nou, în România, bacșișurile trebuie trecute pe bonuri, pentru ca și statul să-și tragă partea. Totuși, realitatea contrazice pretențiile statului. Astfel, de cele mai multe ori, clienții oferă direct bacșișurile, cash, angajaților, fără a consemna acest lucru pe bonul fiscal. 

În cazul bucătarilor, la restaurantele de lux, salariile pleacă de la 2.000 de euro. Un chef reputat cere minimum 4.000 – 5.000 de euro pentru a ține în picioare restaurantul.

Iată care sunt atribuțiile ospătarilor și barmanilor:

  • barmanul trebuie să realizeze cele mai bune cocktail-uri și fresh-uri;
  • ospătarul se va ocupa de preluarea comenzilor și servirea preparatelor către clienți;
  • ajutorul de ospătar va ajuta la servirea preparatelor și debarasarea meselor.

Ce promit angajatorii din HORECA viitorilor angajați

Ce oferă angajatorii din HORECA:

Potrivit anunțurilor publicate pe site-ul de locuri de muncă Jooble.org, angajatorul promite următoarele:

  • cazare, daca nu locuiți în Constanta pentru postul de ospătar;
  • salariu motivant, pe măsura experienței.
    posibilități de promovare;
  • contract pe perioadă determinată și nedeterminată;
    mediu plăcut de lucru.

Din ce în ce mai mulți afaceriști așteaptă apelurile candidaților. Iată un exemplu de anunț, al unui restaurant din Mamaia Nord. „Dacă ești talentat, pasionat să lucrezi în cadrul unui restaurant și cauți noi oportunități, te așteptăm în echipa restaurantului nostru”, scriu reprezentanții localului pe un site de job-uri.

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Dieta medicilor coreeni care te ajută să slăbești 13 kilograme într-o lună. Rezultatele vor începe să se vadă după trei zile
Fanatik.ro
Fotbalistul român crescut de Juventus și Manchester City umilește Franța la „mondialul” lui Piqué! Pasă de gol, sub privirile lui Ronaldo
Capital.ro
Lista de plată la bloc. Fiecare proprietar trebuie să achite obligatoriu suma. Documentul oficial se afișează lunar
Playtech.ro
Noi imagini tulburătoare cu momentul în care izbucnește incendiul. Ce s-a văzut pe filmări la ora 1:26
Adevarul
3 ianuarie – o zi cu semnificație sumbră pentru unii dintre adversarii Statelor Unite
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Iulian s-a stins din viață la 22 de ani, în Germania! Tatăl tânărului a primit vestea în prima zi a anului 2026: „De astăzi e oficial, am rămas fără puiul meu drag!”
iamsport.ro
Cine e omul care l-a păgubit pe Gigi Becali cu o sumă uriașă de bani: ”A băgat 10.000.000, dar 3.000.000 le-a topit el!”
MediaFlux
Mai multe zile libere pentru români! Ce schimbări aduce 2026
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend